Toško čelo- Šentvid

Stanje na gorskokolesarskih poteh. Nasveti, opozorila, prepovedi, predlogi. Organizacija in povabila na čistilne akcije poti. Poročila s terena z namigi o priporočljivih obvozih, nevarnih odsekih, spremenjenih ali uničenih poteh...

Re: Toško čelo- Šentvid

OdgovorNapisal/-a vr » 27 Maj 2020 11:13

Nič nisem videl zdemolirano ... Nisem pa vozil tistega dela, ki je bil pred kratkim zgrajen.
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a matjako » 18 Jun 2020 06:28

Vozil Netopirček trail včeraj. Zadnjih 200-300 m traila, ki je zdaj že izginil s Trailforks aplikacije, je razritih.

Pojavile pa so se tudi table o prepovedi kolesarjenja, točno tam kjer je VR objavil pot iz Šentvida.
Močnejši od Cannondalea
matjako
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Krist0 » 23 Jun 2020 06:55

Res je, razrit je cel zadnji del, nastavljene veje in debla, table na 5m in posprejana drevesa z istim znakom o prepovedi. Žalostno, ta trail je bil star verjetno ze 20 let? Če se prav spomnim je še v Gorazdovi knjigi. Je bilo pa v zadnjih 2 letih veliko "mulcev", drugega kot da je kak od teh nadrl lastnika ko je hodil gor po trailu ne vidim. Če kdo kaj ve, vsaj opravičilo bi bilo fajn lastnikom, sem sel cisto pocasi pa mi je samo še zajla manjkala v višini vratu.
Krist0
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 23 Jun 2020 07:31

Resnici na ljubo, me čudi da kaj takega ni še več...
Pešcev na ljubljanskem hribovju je res veliko.
Kolesa so vse boljša in vse več ljudi si jih privošči.
Procent divjakov ostaja isti, toda številčnost le-teh se povečuje, kar posledično pomeni da se pešci počutijo vse bolj ogrožene.
Zadnjič gor na šetnviškem hribu sem malce počival na bajku, pa se sliši že na 100m daleč kako bajk lomasti dol full-speed.
Ker je potk sto tisoč, nisem vedel od kod bo priletel in sem samo čakal v zasedi kje se bo pojavil...
Tako da sem čisto dojel kaj pešci doživljajo, ko drvimo dol.

Sicer pa zadnjič na Golovcu gor na trailih gužva, malo nižje spodaj neka MTB šola, folka kolkr češ.
Že meni kolesarju kar malo too much. Samo čakam da še tam začnejo buzorirati z uničevanjem in nastavljanjem pasti...
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a Andraž » 23 Jun 2020 08:04

Golovec ima legalne traile - kot npr. v bikeparku, so redno vzdrževani itd., posledično je pa obisk zelo velik...
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 23 Jun 2020 08:21

Saj to je bil moj point.
Ker je obisk velik, se najde toliko in toliko ljudi, ki pač ne grejo po "rezerviranih" trailih ampak ga ruknejo dol po singlcah in pešpoteh.
Pa maš štalo...
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a vr » 24 Jun 2020 09:51

Kolikor poznam izvor težave, je le-to bilo lopatanje "mulcev" na zadnjem odseku, ki se je dogajalo že pozimi, kulminiralo pa v korona času... Prej so to bili majhni posegi - bande, mini kickerji (sicer precej brezvezni). V zadnjem času pa je bilo precej več tega.

@trunto: edini trail na tem hribu, ki je bil "kao" rezerviran za kolesarje, je bil točno ta, ki je zdaj problematičen.

Dajmo povedati takole: na Šentviškem hribu se zaradi tega ne bo nehalo kolesariti, enako tudi ne bo manj pohodništva, tako tudi bodo lastniki takšni in drugačni. Kako to rešiti? Nekoč se je vedno poudarjalo, da naj bomo mtb-jarji (vseh hodov in barv) pozorni na pešce in naravo. Jaz se tega držim, vedno zmanjšam hitrost vsaj na 10% oz. ustavim, pozdravim in dam pohodnikom prednost. Kakšno črta po tleh mi uide, priznam, jbg. Z vsemi, ki jih srečamo med kolesarjenjem bi morali biti prijazni. Vsak od teh je potencialni lastnik. :D Ni težko, a ne?

Ena rešitev bi bila, da se naredi nekaj podobnega kot na Golovcu (društvo), dogovor z lastnikom/lastniki, mogoče celo o urejanju poti in (delno) gozda. Na tem hribu se mi zdi, da največji potencial ima del proti Pržanu, kjer je še vedno precej videti posledic žleda.
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 24 Jun 2020 10:39

Meni je Šentvid postal neugoden, ravno zaradi množice sprehajalcev.
Sploh si ne upam spustit dol na polno, ker ne vem kaj me čaka za ovinkom...
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a xyx » 01 Jul 2020 01:35

2 inspektorja in 3-je policaji na jajckovi, ko prides skozi ozko singlco do atletičarja, videl inspektorja v civilu ampak nisem vedel, da so oni, bi lahko zbremzal in obrnil...policaji skriti...korektni, dobil opomin in 30 eur za izdajo opomina, naslednjic 100 in po izjavi enega od inspektorjrv odvzem kolesa, ve kdo kako je po zakonu, je to res, glavni inspektor je rekel, za nasljednjic samo za globo 100 eur in pa ce bi peljal po vlaki,da bi dobil samo ustni opomin...niso nic omenili zakaj so tam, edino, da bi se dalo urediti pot, morala bi pa biti oznacena in potem bi bila legalna...
xyx
član

OdgovorNapisal/-a Depresija » 01 Jul 2020 06:20

A se lahko prilima kje je točno ta 'atletičar'?

xyz, thx za deljenje info.

Zgleda da bomo bajkerji postali eden glavnih prilivov v proračun.
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

Kraj: .. jst bi temu rekel Pekel ..

OdgovorNapisal/-a xyx » 01 Jul 2020 07:14

Atleticar-jezus :D pri klopci, ko prides dol po kotanji, kjer je par skokov,...nimas kam, so vedeli, kam se morajo postavit
Niso krivi policaji ali inspektorji, nekdo jih je poklical, jaz jim ne zamerim, sej pomoje tud sami niso najbolj zadovoljni, da morajo to poceti
ocitno je problem spodnji del, kjer so podrti skoki, bande
xyx
član

OdgovorNapisal/-a vr » 01 Jul 2020 10:32

Odvzem kolesa? wtf?
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 01 Jul 2020 14:17

Meni še vedno ni jasno na osnovi česa so te ustavili in kakšen prekršek si naredil...
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a xyx » 01 Jul 2020 17:08

ce bi peljal po vlaki, ne bi bilo nic, ce gres po singlci pa kokr ne smes , peljes se lahko po utrjenih poteh oz. poteh, ki so ze narejene, pa se po vlaki se ne smes, ce lastnik ne dovoli...mal cudno je vse skupi, pac so najdli pot kjer kao unicujes okolje...
xyx
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 01 Jul 2020 17:21

Jst mislim da ni variante da bi se ustavil.
Sem že bežal pred policijo na kolesu (uspešno), pa še kdaj bi. Z veseljem.
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 02 Jul 2020 07:23

trunto napisal/-a:Meni še vedno ni jasno na osnovi česa so te ustavili in kakšen prekršek si naredil...
Po vsej verjetnosti je bil xyx oglobljen po zakonu o ohranjanju okolja (ZON), ki je sicer krovni zakon in dovoljuje vožnjo po utrjenih poteh, v 28.d(2) členu pa predaja pristojnost za vožnjo v gozdu Zakonu o Gozdovih - ZG, pristojnost za vožnjo po planinskih poteh pa ZplanP.

Kazen 100€ je najbrž po 161.a členu ZON, za kršenje 28.d(1) člena ZON, ki prepoveduje vožnjo izven utrjenih poti ali po utrjenih poteh, če temu nasprotuje lastnik ali upravljalec poti.
V zakonu samem je določeno, kaj je to utrjena pot ("pas zemljišča, ki se uporablja za hojo ali vožnjo in je za ta namen tudi utrjen"), zato je precej verjetno, da je bila kazen izdana zaradi nasprotovanja lastnika oz. upravljalca poti.
Kar bi bilo precej bolj neprijetno je, da si definicijo utrjene poti razlagajo tako, da jajčkova ni utrjena pot.

Če bi bil kaznovan po ZG - glede na ZON 28.d(2), bi bila kazen 200€ po 81. členu ZG, za kršenje 40. člena ZG, ki prepoveduje vožnjo v gozdu izven gozdnih cest. Podobno so februarja pisali kazni v Ajdovščini.

Zakaj se za sankcioniranje zelo podobnega prekrška uporablja enkrat ZON in enkrat ZG, mi ni jasno.

vr napisal/-a:Odvzem kolesa? wtf?
ZON v 153.a členu določa zaseg motornega vozila za hujše prekrške, npr. vožnja v naravnem okolju nad gozdno mejo. Zasega kolesa ZON izrecno ne omenja, je pa omenjen zaseg predmetov ki so uporabljeni za prekršek v 153(4) in 161.c členu. Ali se kolo v zakonu smatra kot predmet? Najbrž odvisno kako si zakon razlaga posamezni inšpektor. Nekako bi bilo logično da zaseg kolesa ni možen, če se že za vožnjo motornega vozila zaseg uporabi samo za hujše ali ponovljene prekrške. Naj omenim še, da vožnja z motornim vozilom v naravnem okolju spada pod lažje prekrške, vožnja s kolesom v naravnem okolju pa pod najlažje prekrške. Seveda logika in zakon ne gresta ravno skupaj, zato je zagrožena kazen za lažje prekrške 40-100€, za najlažje pa 100€.

xyx napisal/-a:... da bi se dalo urediti pot, morala bi pa biti oznacena in potem bi bila legalna...
Po 40. členu ZG se da pot legalizirati ob soglasju lastnikov parcel in zavoda za gozdove.
mtb klub Kranj ima na svoji spletni strani objavljenih nekaj dokumentov kako se to dejansko naredi:
http://mtbklubkranj.si/dokumenti-2/
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a xyx » 02 Jul 2020 08:08

Inspektor je rekel da je kazen 200, placa se pa polovicka, je bil pa glavni inspektor realen, ne bi nikoli zasegel kolesa niti ni omenjal zasega, drugi, ki pa se ni identificiral je pa govoril o zasegu, o skodi, ki jo delamo...samo ce realno pogledas je to kar nekaj...
ce vidim pesce vedno upocasnim, ali se ustavim, pozdravim, se nasmejim, ne rabim biti vzvisen neprijazen, tako pa tudi pricakujem od uradne osebe, sicer si pa z obnasanjem vsak tudi kroji svoje zivljenje, osebnost, lahko meni pridiga, grozi, ampak bo to obnasanje tudi nesel domov...
policaji prijazni, zdolgocaseni kaj morajo delati, loviti kolesarje, kot neke kriminalce ...sem vsem zazelel lep dan
aja, ce se niso tisti, ki so postavljali objekte pogovorili z lastnikom, je bilo to kar nepremisljeno dejanje, je le lastnina od nekoga
glede pobega, pa nisem imel namena, pa dobro so se razporedili haha kot da bi lovili koga, ki je oropal banko ...
xyx
član

OdgovorNapisal/-a Si12 » 02 Jul 2020 15:04

Ravo prejšnji teden sem govoril s kegom, ki pozna situacijo v hribu.
In pravi, da to kar se dogaja, da je noro.
Da je ogromno konfliktov med mad pešci in kolesarji, da kolesarji norijo po trailih dol na cesto kjer so za ovinkom sprehajalci.

Da prihaja do incidentov, ko kmet/gozdar seka drevje in je pot zaprta. Ampak določeni kljub opozorilom rinejo s kolesom pod drevje.

In da je do trenja prislo med skupino mulcev in lastniki zamljišč. Ker je mularija s koncem lanskega leta in v času korone izven utrjenih poti razkopala in posekala ogromno drevja in, da se dejansko povzroča škoda.

Tako, da te informacije imam. Nič mi ni rekel glede policije ali inšpekcije. Mi je pa pokazal gps izris novih tras in zadeva sega čez pol hriba...
Si12
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 02 Jul 2020 16:10

Jah, načeloma je tako kot v prometu, šibkejši ima prednost. Najprej pešci, potem kolesarji, potem avta.
Isto je v gozdu.

Zadnjič sem imel prou slabo vest ko sem šibal dol z Golovca po Mojotu. Deli traila se sekajo s PSTjem in teli bogi pešci ko me slišijo/vidijo ko pripičim dol vsi poskačejo kot zajci na stran. Verjamem da jim je neugodno, saj me ne poznajo, ne morejo vedeti ali jih vidim, ali bom pravočasno zabremzal, ali ovo ali ono...
Vsekakor neprijetna situacija tako za njih kot za nas kolesarje in povsem razumem njihovo jezo.
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 02 Jul 2020 22:19

Mojo trail nikjer ne seka PST-ja :wink: , se pa po PST-ju mal peleš.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a trunto » 03 Jul 2020 07:36

Tomayto, tomahto, potayto, potahto,... ;-)
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a Crosswind » 03 Jul 2020 12:12

Jaz se kar dosti vozim na relaciji Toško - Šentvid (večinoma po tisti najširši sprehajalni), pa k sreči še nisem imel kratkega stika s pešci. Res pa ne priletim mimo kot sneta sekira, ampak upočasnim vsaj 50m pred njimi. Se mi zdi, da je z malo obzirnosti (na obeh straneh) dovolj prostora za vse.

Upam samo, da bodo tudi policisti razumevajoči, če me bodo kje ustavili :mrgreen:
Crosswind
član

OdgovorNapisal/-a vr » 04 Jul 2020 08:50

To da je "ogromno" konfliktov med pešci in kolesarji prvič slišim. Kakšen konflikt je verjetno bil, ogromno pa ... kaj pa vem. V korona času se je število pohodnikov eksponentno povečalo in tu je verjetno razlog da je prihajalo do trenj. Plus mulcem je bilo dolgcajt, al kaj...

Jaz sem vse pešce pozdravil, s kakšnim izmenjal besedo ali dve in šel naprej. Mogoče se 1% peščcev ni odzvalo na moj pozdrav.

Morali bi poiskati lastnika in se pogovoriti/dogovoriti z njim.
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 04 Jul 2020 12:22

Na javni tribuni v Slovenj Gradcu, februarja 2014, se je oglasil gospod, ki je bil lastnik dela gozda.
Njegova izjava, ki je požela glasen apliavz, je bila v smislu, da lastnikov ne motijo kolesarji kot dejavnost, moti jih odnos kolesarjev do lastnikov. V polni zaščitni opravi zdrvijo mimo tebe, nič ne pozdravijo. s polno hitrostjo gredo mimo dvorišča na katerem so mali otroci. Gre za odnos - da se kolesar, ko se pripelje mimo tebe, zmanjša hitrost in vsaj pozdravi.
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Kraj: Emona-Savus fluvius

OdgovorNapisal/-a vr » 04 Jul 2020 14:31

@El Tomzo verjetno to ni bil dotični lastnik?

Drugače pa se popolnoma strinjam s tvojim zadnjim stavkom.
Uporabniški avatar
vr
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 04 Jul 2020 18:49

Seveda ne. Ampak vseeno je dal jasno tudi vedeti, da so mu fullfacerji, ki samovšečno šibajo po gozdu in travnikih prav zoprni ...
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 04 Jul 2020 18:57

Z e-mtbji se bo ta problem samo še potenciral... Just sayin'...
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a El Tomzo » 04 Jul 2020 19:09

With great power there must also come great responsibility - idealiziran stripovski junak Spiderman
With great power there come great irresponsibility - realnost
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Prejšnja

Vrni se na Stanje gorskokolesarskih poti

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov