Ljubično, Zalonč & Sv. Mihael

Stanje na gorskokolesarskih poteh. Nasveti, opozorila, prepovedi, predlogi. Organizacija in povabila na čistilne akcije poti. Poročila s terena z namigi o priporočljivih obvozih, nevarnih odsekih, spremenjenih ali uničenih poteh...

Ljubično, Zalonč & Sv. Mihael

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 14 Maj 2013 21:01

14.05.2013 popoldan ,,miniatura,, z gorskim kolesom med dolino potoka Bela in reko Dravinjo in plan je bil povezati vrhova Zalonč 523 in Ljubično goro 533 m.n.v. v skupno zgodbo. Poimenovanji za oba vrhova - slovenski unikum...Zalonč je doživel pravi mali ,,gozdarski masaker,, in že iz Poljčan je vidna masovna sečnja, ker vrh je vizuelno že na daleč dobil neko drugo-negativno podobo. Na licu mesta še bolj negativno kot sem pričakoval in niti nisem imel prave volje do vrha...in kar na hitro sem podaljšal do Ljubične. Če je Boč za Poljčane in bližnjo okolico v širšem pomenu neko rekreacijsko središče številnih dejanosti je Ljubično ob zmernem rekreacijskem pridihu - tudi svet duhovnosti. Cerkev pod vrhom Marijinega imena nekje širše zaznanuje ta svet med mariborsko in celjsko ,,regijo,,. Podaljšal tudi do križa pri Marijinih stopinjah - in vpis v knjigo. Zalonč je bolj ,,siva,, lisa v slovenskem prostoru...ampak oba vrhova nekje nadaljevanje in osnovni prvi vezni člen iz Boča...proti Konjiški gori

Trasa:http://connect.garmin.com/activity/312752310

Za spust v dolino je na voljo kar nekaj variant...Odločal sem se med spustom preko ,,Ocvirka,, direktno v naselje Ljubično oziroma med spustom preko ,,Ferode,, v Podpeč. Na razcepu odločitev za Podpeč, ker je spust bolj MTB...Imenovanje preko Ocvirka je staro in dobro znano ampak v zadnjem času se med mlajšo populacijo uveljavlja tudi imenovanje preko ,,Gabra,, ker je domačija Ocvirk zamenjala lastništvo. Ferode je pa imenovanje po podjetniški dejavnosti neposredno v dolini in v zadnjem času se je to ime tudi prijelo...Poti danes zaradi ponovno aktivnih številnih gozdnih vlak blatne in razmočene medtem ko gozdne potke zelo prijetne za vožnjo, temperatura primerna času, ko je svetli del dneva jemal slovo. Uvodni in zaključni del poti seveda za specialko, medtem ko osrednji del to :wink: kar sem danes nekje ,,na hitro,, iskal...Lp
Zadnjič spremenil bruny1, dne 22 Maj 2013 11:37, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar
bruny1
član

Kraj: Poljčane

Re: Ljubično & Zalonč

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 14 Maj 2013 23:56

Ja, lepo traso si izbral. Men je bolj všeč kot Boč, ker se da povsod peljat in ni "proti-prometa". Lepa je od Ferode kontra gor, pri kapeli pa greš kar ravno in prideš pri Kohnetovi gorci ven, potem poznaš mimo cerkve do stopinj. Tu gre pa kr od stopinj potkica v smeri S (ne Z). Torej tako ko se pripelješ do križa, ne it ravno, ampak desno proti S. Par metrov boš nesel, potem se da pa fino peljat. Prideš dol par sto m Z od Ferode direkt na cesto.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Ljubično, Zalonč & Sv. Mihael

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 18 Maj 2013 21:02

Hvala za predlog, vzel na znanje in ko odfuram od križa desno navzdol... :wink: se javim...

... :D Drugače sem pa osnovno temo razširil še z dodatkom v naslovu Sv. Mihael. In zakaj Sv. Mihael, ker je Ljubično vendarle nekoliko minimalistično gledanje na svet od Boča...proti Konjiški gori. Sv. Mihael na Pečici z okolico je drugi ,,udarni vezni člen,, prozi zahodu in morda še nekoliko bolj direkten, ker aktivnost ostane na grebenu in tudi z Ljubično je možna direktna povezava. V zimskem času nekaj pohodniških aktivnosti na območju Sv. Mihaela in vsekakor z enim očesom tudi ,,nagledava,, terenov za eventuelni MTB v tem nekoliko samosvojem svetu na ,,prepihu,, številnih poti.

:DDanes pa je bil čas in tudi motivacija za skok iz Poljčan v Lovnik in pri ,,Treh pi....,, desno po gozdni cesti ob žuborečem potoku višje proti Sv. Mihaelu na Pečici ampak približno na pol poti ostro desno navzgor ,,izpisat,, kratko ampak dokaj zahtevno ,,MTB zgodbo,,. Odločil sem se za povezavo treh manj znanih vrhov in po sv. Mihaelu še enega za končni ,,četvorka filing,,. Prvi vrh je bil 506 metrov visoka Farovška hosta do katere je bilo potrebno tudi delno po brezpotju, da sem dosegel grebensko povezavo. Vrh ni preveč izrazit, ne nudi razgledov je pa najbolj severno. V nadaljevanju po grebenu delno v spustu in še več v vzponu do 521 metrov visokega Kopiškovega brega. Najbolj zanimiv in tudi najlepši, kar kamnit in v res dinamičnem nizu se doseže ampak določene dele je bilo potrebno tudi odhoditi. V nadaljevanju še do tretje in najvišje točke danes - 546 metrov visoke Nunske gore iz katere je soliden razgled. Do Nunske gore po kar zapleteno-prepletenih boj ali manj voznih, tudi dokaj blatnih gozdnih in travniških poteh. Po opravljenih razgledih spust nižje - do točke, ki zaznamuje ta svet - podružnične cerkvice Sv. Mihaela na Pečici/župnija Sladka gora.

V nadaljevanju, ki je sledilo proti Pečici še na četrti vrh - 538 metrov visoko Vrhovnico, ki je najlažje dostopna od vseh danes izbranih štirih in z njo nekako ,,pometeš,, kar spotoma. Nekoliko pod vrhom ,,zlovešči,, napisi o prepovedanem dostopu-verjetno lastnikov gozda ampak to me je še bolj ,,podžgalo,, v vožnji ,,uživancije...V nadaljevanju spust po delno gozdnih poteh in delno cesti pod preval Pečica in ker višincev in tudi kilometrov ni bilo kaj ,,prida,, še enkrat navzgor ob lovskem domu in edini naseljeni domačiji po poti za Galke in na prevalu spust proti ,,Panzeršperam,, v dolino potoka Bela.

Zanimiv svet, ki mi pred meseci navkljub relativni bližini ni bil ravno znan. Danes odvoženi vrhovi so vsi štirje kot zanimivost med 500 in 550 metri nadmorske višine. Štirica me je danes nekako kar spremljala in kot sem že zapisal je ta svet na ,,prepihu,, številnih poti. V dobrem kilometru, dveh tako opravljena aktivnost v štirih upravnih enotah - Slovenska Bistrica, Slovenske Konjice, Šmarje pri Jelšah in Šentjur pri Celju. Ob pripravi na turo me je predvsem presenetil podatek, da se Šentjur pri Celju ,,zajeda,, tako daleč - praktično tudi neposredno v svet Boča. Zanimivo je tudi imenovanje Kopiškov breg, ker imenovanja v dodatku ,,breg,, niso značilna za naše področje. Domačini pa itak bolj poznajo vrh pod imenom ,,Kopišjek,,. Dobri dve uri dinamične aktivnosti in kar nekaj novih spoznanj o svetu, ki leži praktično pred domačim pragom a je lahko ob :wink: ozki gledanosti tudi daleč.

Trasa:http://connect.garmin.com/activity/314439296
Fotke/pohodniške:http://www.hribi.net/trenutnerazmere.asp?slo=1&gorovjeid=4&id=5080Lp Bruno
Zadnjič spremenil bruny1, dne 22 Maj 2013 11:38, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
bruny1
član

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 21 Maj 2013 21:09

Danes popoldan povezava Sv. Mihaela na Pečici in Ljubične v enotno zgodbo. Sv. Mihael na Pečici preko Lovnika in v nadaljevanju...Dolge gore do vznožja pod Ljubično v turistični varianti medtem, ko na Ljubično po predlagani varianti @TTOCS-a vendar v obratni smeri in manj zahodno od Ferode v začetnem delu ob lesenem vikendu ostro navzgor do križa, da sem ohranil v turi niz urinega kazalca. Strmina je prava ampak nekaj se je dalo odvozit in tudi delno s kolesom preko ramen do križa. Spust v dolino ob Kohnetovi gorci navzdol do Ferode. Ja, nastal je nekoliko ,,ožji žep,, v območju Ljubične in enkrat v prihodnosti vsekakor tudi vzpon & spust v obratni smeri ampak za :wink: nekaj časa je bilo Pečice in Ljubične dovolj...

Trasa:http://connect.garmin.com/activity/316210646 Lp
Uporabniški avatar
bruny1
član

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 12 Jun 2013 22:33

:wink: Zapisal sem: ,,za :wink: nekaj časa je bilo Pečice in Ljubične dovolj...,, ampak to ne pomeni, da ni možno kaj dodati. Zbelovska gora & Zbelovski grad nekako logično dopolnjujeta - nadaljujeta ta svet in zato v sredo 12.06.2013 po uvodnih ,,novicah v TV dnevniku ,,...s kolesom iz Poljčan na 438 metrov visoko Zbelovsko goro. Končni pristop iz severozahodne strani delno s kolesom in v zaključku po grebenu, ki pada proti naselju Penoje - pohodniško. Greben je izrazito kamnit za to nadmorsko višino in nanj vodi slaba, bolje rečeno slabotna pot - predvidoma lovska. Spust in v nadaljevanju od mostu preko Dravinje v Zbelovem ponovno še enkrat pohodniško na nekaj več kot 400 metrov visoki Zbelovski grad po strmi severni poti. Danes bi bil !? najboljši ,,hibrid,,v trojni funkciji - specialka, gorsko kolo in planinski gojzerji ampak bila je kombinacija gorskega kolesa in salamonk. Pot ob Dravinji izrazito blatna, višje nekoliko bolj suho, temperatura pa zelo prijetna. Kar se je dalo odvoziti :wink: sem rešil s pomočjo kolesa, ostalo odhodil. Ja, strma je ta Zbelovska gora iz severne - senčne strani ampak po svoje zanimiva in dovolj razgibana za to relativno nizko nadmorsko višino...

Trasa:http://connect.garmin.com/activity/326918750
Slikovni material/Pohodniški forum:http://www.hribi.net/trenutnerazmere.asp?slo=1&gorovjeid=4&id=4317Lp
Uporabniški avatar
bruny1
član

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 15 Jun 2013 20:33

Seveda je zanimivo tudi vprašanje :!: :?: dostopnosti na Zbelovsko goro oziroma http://www.slosi.info/01gradovi/02podrobnejse/stajerska/z-8/zbelovo1.php iz ostalih smeri predvsem juga pa tudi nekje iz vzhoda oziroma zahoda. Seveda veliko bolj prijetni in omogočajo vožnjo do obeh točk v različnih kombinacijah. Še nekje najbolj zanimivi so dostopi pod ,,velbi,, kot jim pravimo domačini in so praktično še iz časov gradnje južne železnice. Na južnem območju Zbelovske gore je nekje sedem, osem ,,velbov,, in praktično iz vsakega se lahko izpiše zgodba navzgor. Največji je petkratni v naselju Podpeč ob Dravinji, kjer v enem prehaja cesta Poljčane - Loče pri Poljčanah, v treh poplavna reka Dravinja in v petem/zadnjem lokalna cesta ob starem kopalnem bazenu v Zbelovem, danes črpalni postaji, ki je najbolj pripraven za MTB. Ostali so ,,enojni velbi,, različnih širin in višin ampak vsi nekje omogočajo prehod tudi z sodobnimi prevoznimi sredstvi. Eden pa je samo za prehod ljudi, pa tudi :wink: koles...in skozi je speljana tudi Loško-zbelovska planinska pot. Večino sem že nekje v preteklosti odvozil in omogočajo resnično kar pravi MTB višje v pobočje posejano z domačijami in vikendi -,,gurcami,, - vinskimi kletmi in med njimi se nekje iščejo lahko kar pripravne kombinacije. Morebiti :wink: komu težko za branje ampak vseeno pomembno za razumevanje enostavne prehodnosti prostora...Lp
Uporabniški avatar
bruny1
član

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 24 Maj 2014 20:55

Popoldan 24.05.2014 do Sv. Mihaela na Pečici v uvodu iz Poljčan...bolj v slogu ,,I feel slovenia,,...Iz Sv. Mihaela spust V Dolgo goro, bolj natančno do železniške postaje Dolga gora po planinski poti in del trase mi je bil neznan, od danes mi je seveda :wink: znan. Nič kaj posebnega, asfalta je bilo enostavno preveč, v ,,gošo,, se mi pa ni dalo. Iz Dolge gore iskal neke povezave, bolj hard variante višje na Loško-zbelovsko planinsko pot oziroma v smeri Lipglav/Klokočovnik apmpak ni bilo kaj pametnega in sem kar hitro odnehal, enostavno ni bilo pravih prehodov. Nadaljevanje do Ferode bolj enostavno/uživaško in od tam seveda nekoliko bolj konkretno višje na Ljubično do cerkve, vrha in Marijinih stopinj. Iz Ljubične spust v dolino potoka Bela pod Zalončem in Rančko je bil kar pravi za zaključek...povratek nazaj v Poljčane in ,,to je bilo to,,.
Utrinki iz poti:http://www.mojalbum.com/bruny/sv-mihael-in-ljubicno-24-05-2014Lp
Uporabniški avatar
bruny1
član

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 03 Jul 2014 21:36

Pod večer, 03.07.2014 ena mikro/miniatura med dolino potoka Bela na vzhodu in Penojami na zahodu od doma iz Poljčan...Med in pod štirimi vrhovi Rančka, Zalonč, Ljubična in Zbelovska gora za :wink: mini kvart-et. Vrhove sem izpustil, lahkotno povezal svet štirih v nezahtevni aktivnosti nad desnim bregom Dravinje. Pot razmočena in blatno, nočne zmerno nevihtne ure so to povzročile...V Zbelovem še na levi breg do pekarne Boč po nekaj svežega, polnozrnatega, če sem bil že tukaj in po liniji najmanjšega odpora po cesti nazaj v Poljčane. Ja, prav prijetno je bilo, nekaj pravih kilometrov višje nad Dravinjo in trije stoti višincev v metrih ravno dovolj za :wink: več kot ,,natrpan četrtkov dan,,..
Trasa:http://connect.garmin.com/activity/533867696.Lp
Uporabniški avatar
bruny1
član

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 10 Avg 2014 20:45

Ljubično & Zalonč. Popoldan 10.08.2014 mini aktivnost s kolesom. Med Ferodo in Čobcem oziroma reko Dravinjo in njenim pritokom Belo. Vršni točki danes izpustil. Višina 500 metrov na tej trasi nedosegljiva. Nekaj metrov je manjka. Poti suhe, srečal nikogar. Ura je bila že nekoliko pozna. Večina v teh koncih hodi do križa pri Marijinih stopinjah. Svet ni ravno izrazito kolesarski, čeprav zelo primeren. Bližnji Boč bolj zanimiv. Poti suhe. Višinci hitro rastejo in je potrebno kar garati na delu trase. Delno tudi Loško- zbelovska planinska pot in v nadaljevanju Pot po vinskih goricah. Zaradi izrazite sečnje v teh koncih številne gozdne poti v zadnjem času doživele ,,transformacijo,, v gozdne vlake. Ljubična je izrazit apnenčast svet. Na Zalonču neke druge kamnine in svet je nekoliko bolj moker in posledićno tudi blaten. Oba vrhova nekoliko nad 500 metrov. Trasa dovolj razgibana, je kar nekaj delov gor in dol in zanimiva predvsem iz stališča povezave široke doline reke Dravinje z ozko dolino potoka Bela. Prijetno za kratek trening, ko se (mi)ti morda Boč ravno ,,ne da,,. Brez fotkiča danes...
Trasa:http://connect.garmin.com/activity/561910790.Lp
Uporabniški avatar
bruny1
član

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 31 Avg 2014 20:06

Ljubično v eni kratki kolesarski pentlji...,,mašli,, pod samim vrhom. Konkretni vzpon od Ferode po LZP do kapele sv. Huberta. Nadaljevanje po manj strmi levi varianti pod samo cerkev na Ljubični do zadnje zidanice/gorce. Tukaj ob zidanici se ravno nekje ,,prebije,, 500 metrov višine. Ura nekaj deset metrov višje v formi zvona je bila 19:30. Ja, Ljubično nekje bolj duhovna točka nad desnim bregom Dravinje v geografskem predelu imenovanem Dravinjske gorice. Spust v dolino Dravinje opravil nazaj do kapele po strmi varianti in nadaljevanje preko Ocvirka po eni od tradicionalnih poti na vrh Ljubične, seveda ob poti čez Cerje. Začetek in zaključek, seveda Poljčane. Za ta portal je bilo nekje primerne le nekaj kilometrov poti danes, vsekakor :D prijetno, kratka aktivnost pod večer in to je bilo to...http://connect.garmin.com/activity/579621362.Lp
Uporabniški avatar
bruny1
član

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 12 Dec 2014 13:27

Včeraj v večernih urah aktivnost v tem ,,svetu,,. Med železniškim postajališčem Dolga gora in železniško postajo v Poljčanah. Sprva je bila ideja za varianto s kolesom, bila bi preenostavna za ta forum razen v odsekih. Ker se je pridružil še prijatelj in sosed Vinko je bila končna odločitev, :wink: pohodniško na pot...

:D Do Dolge gore z vlakom. Prijetno postajališče, pred desetletji se je imenovalo Lipoglav. Začetek in takoj smer za Pečico. Ker kolega Vinko, ki se mi je danes pridružil že nekaj časa ni bil v Sladki gori, sva podaljšala v ta lep kraj z Marijino cerkvijo. Od tam prijeten vzpon, ne preveč naporen, žal prevladuje asfalt na Pečico do nekje najbolj markantne točke-cerkve Sv. Mihaela. Po kratkem ogledu spust na poljčansko stran v dolino potoka Bela v naselje Lovnik. Iz Lovnika vzpon na Ljubično, cerkev Sv. Marije in podaljšek do križa pri Marijinih stopinjah. Hiter vpis v knjigo in obrat za Poljčane. Danes po eni od tradicionalnih poti, neposredno nad kamnolomi pod vrhom Strmec v Zgornje Poljčane…Ker sva bila rahlo hitra še podaljšek preko naselja Podboč v Studenice čez Pritensko, tudi na Studeniški grad in podaljšek na levi breg Dravinje do Sv. Lucije. Iz Studenic po konglomeratu učnih poti v Spodnje Poljčane in zaključek v Poljčane do železniške postaje in domov...

Prijetno, sicer hladno, mraz je pritiskal, v zatišnih legah pomrznjeno, poti delno zdrsljive. Orientacija relativno enostavna kljub nočnim uram, poznava terene relativno dobro...Zanimiva kombinacija, predpraznični adventni čas in vpogled v nekoliko razširjen nižji svet med Bočem in Konjiško goro delno tudi izven optimalnih poti. Kilometrov kar nekaj, višincev ne preveč...predvsem pa odlično izkoriščen večerni čas. Zelo rad distance, ki jih vozim tudi odhodim in včasih je občutek na neki poti popolnoma različen iz stališča kolesa oziroma pešačenja...S kolesom bi čas predvidoma prepolovil. Res, :D prijetno je vsekakor bilo...

Trasa poti:http://connect.garmin.com/activity/649309765.Lp Bruno/bruny1
Uporabniški avatar
bruny1
član

OdgovorNapisal/-a bruny1 » 02 Jun 2015 20:50

Popoldan s kolesom v svet 533 metrov visoke Ljubične in 448 metrov visokega Strmca. Danes preko Čobca in na Ljubični odvozil nekje vse tri glavne točke...ob cerkvi Sv. Marije sedmih milosti, vrh533 metrov višine in Marijine stopinje/križ. Dodal še spust ob Kohnetovi gorci do Vučajnkove gorce/križa. Nadaljeval oziroma vrnil se v svet 448 metrov visokega vrha Strmec, To je vrh, katerega nižji del proti jugu in vzhodu ja v preteklih desetlejih že dodobra izginil/Granitov kamnolom. Nad kamnolom podaljšal do Kovačeve gorce/križa. Spust bi lahko opravil direktno v Zgornje Poljčane ampak povratek nazaj in znova ob domačiji Čobec nazaj v Poljčane...

Nekje osnovni :wink: (v)pogled v svet Ljubične in Strmca...tudi nekaj malega Rančke in Zalonča. Lahko bi bilo bolj ostro, lahko tudi veliko bolj enostavno...ampak za en torkov pozni popoldan recimo kar dovolj za osnovni preteg nad desnim bregom reke Dravinje in levim bregom potoka Bela, ki nekje zaznamujeta in omejujeta spodaj v dolini ta svet...
Več o poti/Pešpoti...http://www.pespoti.si/dnevnik_poglej_pot.php?id=5000
Več o poti/Strava...https://www.strava.com/activities/316872855 Lp
Uporabniški avatar
bruny1
član

Vrni se na Stanje gorskokolesarskih poti

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov