Lošinj - Osorščica

Stanje na gorskokolesarskih poteh. Nasveti, opozorila, prepovedi, predlogi. Organizacija in povabila na čistilne akcije poti. Poročila s terena z namigi o priporočljivih obvozih, nevarnih odsekih, spremenjenih ali uničenih poteh...

Lošinj - Osorščica

OdgovorNapisal/-a Ghlizsta » 17 Jul 2009 11:00

Ena tema je že nekoč obstajala za Lošinj, pa je ni več, zato sem odprl novo. Izhodišče je bil avtokamp Rapoča v Nerezinah, začetek tur pa običajno ob 5h zjutraj. Večino dni sem kolesaril s kolegom, bolj ceste in kolovozi, nekaj sem pa tudi uspel sam prevozit, in tole je rezultat.
Torej na najvišji vrh Osorščice, Televrin po novem pripelje cesta. Sicer je slaba, grob makadam, ampak za MTB je kar taprava. Spust z vrha proti planinskemu domu sem preizkusil najprej, in ga odsvetujem. Prvi del je sicer kar obetaven, potem pa postane pot preveč kamnita, še peš gre težko. Vmes je tudi odsek z zajlo in klini (cca 30m). Vse skupaj je vožnje manj kot 50%, sicer lepa, razgledna pot, ampak ni za kolo.
Spust od planinskega doma proti Osorju je pa odličen.
To je spust s tega linka http://tomo.blog.siol.net/2007/06/21/go ... sta-video/ , tekoče, nekaj tehničnih delov, ampak nič težkega. Spust je relativno kratek, manj kot 200vm, ampak se ga da podaljšat po pešpoti čez Tržič proti Nerezinam. Nadaljevanje je precej težko in kamnito, tudi nekaj makije, ampak v glavnem vozno.
Z vrha Televrina je možno nadaljevanje do Sv. Mikula. Nekaj vožnje, nekaj rinjenja, nekaj nošnje, vsega skupaj za cca 10min.
No spust od Sv. Mikula do Nerezin pa je prava poslastica. 500vm tehnične single, vmes tudi nekaj tekočih odsekov. Pot je v celoti vozna, jaz sem sicer nekajkrat sestopil. En manjši padec, zvit sprednji rotor in zdrobljen ležaj v pedalu pa mi kljub temu niso vzeli nasmeha iz ust :mrgreen: . Na poti je bilo precej planincev, ker sem bil zelo zgodaj zjutraj, verjetno se je bolje spustit kasneje, sicer pa ni bilo konfliktov, samo :shock: .
Prevozil sem tudi nekaj poti po Cresu, med Osorjem in Punto Križo. Večinoma je vozno, sestopa se v glavnem zaradi makije, ponekod je slabo označeno, hitro končaš na kakšni kozji stezi. Zgodaj zjutraj so pogosta srečanja z jelenom lopatarjem, predvsem košute, se pa najde tudi kakšen kapitalc. :==: . Kasneje pa predvsem ogromno kač. Na eni kamniti ogradi sem presenetil jastreba na manj kot 5m. Ne vem, kdo se je koga bolj ustrašil, ampak ko je razprl krila, je bil res mogočen.
Skratka, na Lošinj ne hodit brez bicikla.

LP
Iztok
Uporabniški avatar
Ghlizsta
član

Kraj: Trbovle

OdgovorNapisal/-a Baster » 20 Jul 2009 08:57

Hvala ti za to informacijo. Čez cca. 14 dni bom na Lošinju. Sem že tudi jaz iskal variante za kolesarjenje pa žal nisem našel nič pametnega.

sem pa našel informacijo, da baje kače na Lošinju niso strupene?? Je to res?

LP B
LP Boštjan
Baster
član

Kraj: Pragersko

OdgovorNapisal/-a Ghlizsta » 20 Jul 2009 11:39

Baster napisal/-a:sem pa našel informacijo, da baje kače na Lošinju niso strupene?? Je to res?

Ja, "baje" da ni strupenih kač. To velja za Lošinj in Cres. Jaz sem na turah videl samo gože in blavorje (v bistvu kuščar brez nog, kot naš slepec, samo veliko večji). V kampu pa nam je na plahto nad mizo priletela ena smokulja http://sl.wikipedia.org/wiki/Smokulja (zelo podobna gadu). Dol jo je vrgel kos, ki je imel višje v vejah gnezdo. No kača se ni dala in je splezala nazaj do gnezda. Kos jo je še nekaj časa neuspešno napadal, potem pa samo še od daleč gledal. Smo mu poskušali pomagat in zbit kačo z drevesa pa nam tudi ni uspelo :( . Sem vse skupaj poskušal posneti, vendar se razen premikanja vej in vreščanja ne vidi nič. Potem je bil malo zoprn občutek, ko smo vedeli da je nad našimi glavami kača, tolažili smo se se tem da "baje"ni strupenjač.

LP
Iztok
Uporabniški avatar
Ghlizsta
član

Kraj: Trbovle

Re: Lošinj - Osorščica

OdgovorNapisal/-a ozo » 08 Sep 2016 08:59

lp.od 12stega sm v Osorju,kk kandidat za skupne ture...
ozo
član

Vrni se na Stanje gorskokolesarskih poti

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov