Problem v zadnjem pestu

Kako uspešno šariti po vijakih, zobnikih, nastavitvah in sploh vse o vzdrževanju in popravilih

Problem v zadnjem pestu

OdgovorNapisal/-a Imotion man » 12 Jul 2011 21:29

Pozdravljeni,
V zadnjem pestu so se mi začeli pojavljati čudni zvoki, nato pa na nekaterih delih veriga sploh ni "prijela", oziroma sem moral narediti pol obrata gonilke da je veriga spet prijela. Mislim da bo problem v račni oziroma, da se je pokvarilo nekaj tistih "zatičev", ki jih slišimo kot klike. Ali menite, da je problem v tem? In če je ali je potrebna menjava celotne peste ali se dobi samo račna? Natančneje gre za pesto Specialized disc, QR iz Pitch-a 2010
Hvala, lp
Pitch boys crew
Uporabniški avatar
Imotion man
član

Re: Problem v zadnjem pestu

OdgovorNapisal/-a cebe » 12 Jul 2011 22:55

Očitno standardni primer pri Spec-u... imel podoben problem s Pitchem 09, sedaj z Endurom 11. Je pa res, da ko zamenjaš (z recimo shimano xt :D), stvar dela! :mrgreen:
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a Skywalk » 13 Jul 2011 09:19

Isto se je pri meni pojavilo pri zadnji turi, pa je po par kilometrih zadeva utihnila in sedaj deluje normalno :?
Naj pregledam takoj kaj in čemu ali pustim, da dokler deluje, nato pa... %&$%§
Ko rezanje in vrtanje betona postane tako zabavno kot kolesarjenje!
Skywalk
član

OdgovorNapisal/-a Hrabroslav » 13 Jul 2011 18:22

Pri opisanih simptomih je gotovo kriva račna. Lahko še na roko malo vrtiš kaseto v obe smeri, da vidiš če spodrsuje in kako se spremina glasnost klikov.
Obstaja majhna verejetnost, da se jotri nabrala kaka umazanija (lahko zgolj mešanica kovine in masti), zaradi katere zatiči več ne prijemljejo. Lahko so se pretirano obrusili zobci/peresa, ali pa je kaj celo polomljeno, kar bi proizvajalo škrtajoče in škripajoče glasove. V slednjem primeru pride v poštev zgolj menjava komplet račne, sicer pa bi utegnilo zadostovati že kako čiščenje račne ali piljenje peresc (kratkotrajna rešitev).

Na netu se ne najde nič o tvojih pestih. Sklepam, da so podobna Šimanovim, kjer je menjava račne dokaj enostavna, nedvomno lažja in cenejša od menjave celotnega pesta (zgolj v primeru, da dobiš ustrezen rezervni del nov ali rabljen).
Pri šimanu naprimer snameš kaseto, vzameš ven os, konuse in ležaje, z debeli imbusom odviješ en votel vijak (fixing bolt s spodnje slike) v globini račne in jo že lahko snameš s takega zvezdastega nasadišča ter zamenjaš z drugo.

Slika

Če je pa račna del pesta pa boš moral najbrž prepletati feltno na novo pesto.
Uporabniški avatar
Hrabroslav
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Imotion man » 13 Jul 2011 20:16

Hvala za izčrpen odgovor. Bom jutri pogledal kaj se da storiti in sporočim.
Lp
Pitch boys crew
Uporabniški avatar
Imotion man
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 17 Jul 2011 12:18

Spec račne imajo industrijske ležaje in se jih odvijači z 12 imbusem. In je res, kar je napisal Cebe: večina jih je hin že novih...verjetno preveč zategnjene in so kroglice v njih popokale, kar privede do pokanja med gonjenjem in spodrsavanja.
Reklamiraj.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a Imotion man » 18 Jul 2011 11:49

Mislim da reklamacija ne bo več možna saj ima spec na dele 12 mesecev garancije ko0lo pa je staro več kot eno leto in težave so se začele pojavljati šele sedaj. Na servisu so dejali da je bila preveč zasušena zato so jo podmazali. Sedaj zobki primejo, vendar pa se račna še zatika zato bom kupil novo. Hvala za pomoč.
lp
Pitch boys crew
Uporabniški avatar
Imotion man
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 15 Avg 2011 20:08

Počila mi je račna na tem wheelsetu http://www.bike-mailorder.de/shop/produ ... s_id=12322
Kdo ve iz prve roke katero račno uporablja proizvajalec?
Pro-Lite ima podobne račne, samo ne vem za ziher + kateri model.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a vrabec96 » 23 Apr 2014 16:39

Živjo, včeraj ko sem hotel na kolo sem opazil, da je zadnje kolo dobilo luft, po natančnejšem ogledu sem videl, da se maje celotna kaseta, za 1-2 mm ima lufta. Vozil se po tem nisem več, je pa serviser rekel, da bo treba zamenjati račno, pesto je Shimano deore xt wh-m775.
Kje bi dobil novo račno, in kako naj vem da je res račna problem. Problem je namreč nastal čez noč, prej sem se normalno vozil, potem je kolo nekaj dni mirovalo, ko sem hotel na turo sem pa opazil problem opisan zgoraj. :( Še slika pesta, če bo komu kaj več jasno. :wink:
Priponke
2014-04-22 21.35.08.jpg
Uporabniški avatar
vrabec96
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a Buschi » 23 Apr 2014 17:02

Če se maje pesto oz gre obroč sem ter tja, ni hin račna, ampak so se losali samo konusi, ali odtegnala račna od peste.

Račna crkne samo na dva načina: ali zagrabi in imaš mustaluf, ali pa ne grabi več in goniš v prazno. SAMO TO DVOJE.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a vrabec96 » 23 Apr 2014 17:24

Hvala, kako pa te konuse pritrdis nazaj oz kako se jim reče po angleško, da si stvar malo ogledam... :D
Uporabniški avatar
vrabec96
član

OdgovorNapisal/-a Shifty » 23 Apr 2014 18:39

https://www.youtube.com/watch?v=90XxoPHWbI4

Drugače pa bo tole znal narest vsak serviser, če sam nimaš orodja.
Uporabniški avatar
Shifty
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 23 Apr 2014 22:21

Počasi,
1. če se ti maje kaseta potem je račna že malenkost zluftana...zelo verjetno lahko tudi že počena. In ne Buschi, tudi počena račna lahko še kar nekaj časa dela

2. Če pa čutiš luft na gumi če jo pomaješ levo-desno potem pa so lagerji zluftani in priporočam da čimprej zrihtaš, ker sicer ne bodo lagerji laufali nikoli več lepo.

Če si z okolice LJ toplo priporočam, da pripelješ k meni, ker sem malo da ne naredil doktorat iz Shimano pest in imam tudi vse rezervne dele za dotično pesto.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a vrabec96 » 24 Apr 2014 14:18

Hvala, bom zrihtal čimprej, se pa sedaj itak ne vozim :evil: , ker bi naredil samo še slabše. O ponudbi bom razmislil, sam sem iz Radovljice.
Uporabniški avatar
vrabec96
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 24 Apr 2014 20:45

Mojo Jojo napisal/-a: In ne Buschi, tudi počena račna lahko še kar nekaj časa dela...

Ja, kul. V mojih 21 letih šraufanja še nisem videl počene shimano račne...vzdolžno.
Da jo pa odznotraj zagrabi in utrga pa že večkrat.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a Spikster » 24 Apr 2014 22:32

Uporabniški avatar
Spikster
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 26 Apr 2014 10:55

Mogoče misli tko
Slika
ali pa tko
Slika
mogoče pa tko
Slika

Zdej si si jih najbrž končno lahko ogledal. Še en lep prerez sem ti dal, da si ogledaš notranjost.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a vrabec96 » 26 Apr 2014 18:27

Ja racna na počila, je kar cvetela... :?
Uporabniški avatar
vrabec96
član

OdgovorNapisal/-a ogo123 » 28 Maj 2014 06:37

Sam imam iste probleme z XT račno. Vozim kolo Giant Trance X1. Prva mi je zdržala 3 leta, naslednja mesec in pol, tretja pa štiri mesece če ne štejem zraven zime. Sedaj sem naročil račno iz Nemčije, ker je zastopnik za shimano v sloveniji nima na zalogi. Poči mi isto kot na slikah zgoraj (po dolžini), tako da mi zablokira zadnje zobnike. Ne vem več kaj naj storim, bi bilo mogoče bolje, da menjam celo pesto? Nisem pa nek ekstremist glede vožnje, sem čisto navaden rekreativec.
ogo123
član

OdgovorNapisal/-a igorl » 28 Maj 2014 09:59

ogo123 napisal/-a:Sam imam iste probleme z XT račno. Vozim kolo Giant Trance X1. Prva mi je zdržala 3 leta, naslednja mesec in pol, tretja pa štiri mesece če ne štejem zraven zime. Sedaj sem naročil račno iz Nemčije, ker je zastopnik za shimano v sloveniji nima na zalogi. Poči mi isto kot na slikah zgoraj (po dolžini), tako da mi zablokira zadnje zobnike. Ne vem več kaj naj storim, bi bilo mogoče bolje, da menjam celo pesto? Nisem pa nek ekstremist glede vožnje, sem čisto navaden rekreativec.

Menjaj pesto. Ce imas veliko navora shimano sucks.
igorl
član

Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a m66 » 08 Jun 2014 17:05

Evo še en s problemi: šel na turo, se pri rdeči luči ustavim. zagonim in zagonim mal v prazno, kot da bi preskočilo kaj. Sedaj mi preskakuje tudi ko vozim bolj na rahlo v nižjih prestavah na ene tri , štiri polne obrate. Bicikel je pa 2 meseca star Giant Anthem 29er (Pesta naj bi bila Giant). Kaj bi tole bilo račna, pesta?
m66
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 08 Jun 2014 21:07

Kadar gonite v prazno je vedno račna!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a m66 » 09 Jun 2014 07:24

Pa kaj je pol s temi račnami so iz putra al kaj...imam 75 kil, začetnik (začel gonik septembra lani) rekreativec, tud nog nimam glih ala Bojan Križaj, pa sem račno na prvem biciklu uničil po 6 mesecih (deore XT), sedaj na drugem pa po dveh mesecih...Bom sicer uveljavljal garancijo samo bom spet brez bicikla ne vem kolko (pri prvem sem čakal 1 mesec). Kakne peste pa ostali vozite ali je to samo bad luck?
m66
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 09 Jun 2014 13:19

Buschi napisal/-a:Kadar gonite v prazno je vedno račna!

Lahko tudi kaseto/spider odtrgaš (npr. na XTR)
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 09 Jun 2014 14:32

To, da ti pa preskakuje na različne obrate gonilke, a na iste obrate verige je pa ali utrgan ali pa trd glid.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a m66 » 10 Jun 2014 12:07

Pri meni je bila račna, moram pa res pohvalit Giant (Freestyle) servis, račne ni imel na zalogi pa jo je vzel z novega kolesa in mojega zrihtal. Tako da kolo zrihtan v enem dnevu. (za razliko od Veb company kjer sem čakal cca 1 mesec pri enaki okvari (na drugem biciklu) :( ...)
m66
član

OdgovorNapisal/-a pegam » 28 Apr 2018 15:39

Pozdravljeni, imam eno začetniško vprašanje. Gre za zadnjo XT os na MTB FOCUS,l. 2013, prevoženih cca. 15.000km. Zaradi kovinskega zvoka ob "prostem" vrtenju kolesa, sem tega odnesel mehaniku, kateri mi je odčital, o neki slabi seriji izdelka. Šlo naj bi za poškodbo ne samo kroglic, marveč tudi za skodelico. Predračun 100 €. Po kontaktiranju nekega drugega mehanika, pa naj bi bila zadeva z zamenjavo šalčke rešlija za bagatelo. Žal sem kolo (naivno) že pustil pri prevem, vendar bom reagiral, če drži trditev drugega.
Vprašanje, ali je na oko možna diagnoza 1. mehanika in ali se os da popravljati po delih ali samo kpl.

hvala in lepe praznike.
pegam
član

OdgovorNapisal/-a TINKO » 28 Apr 2018 19:55

Komplet pesto novo stane cca 50 evrov, zato pošlji nekam tistega mehanika.
TINKO
član

Kraj: pod Čavnom

OdgovorNapisal/-a koko82 » 28 Apr 2018 20:49

50€ pesto,12-23€ napere in 20-30€ delo pa smo na 100€.

Če ropota samo v prostem teku rabiš novo račno, ker to ne ropotajo glavni ležaji ampak ležaji v račni. Ko poganjaš so ti ležaji na miru zato takrat ne ropota.
Zadeve se ne z menjavo kroglic, ker je rja naredila kanale v ležišča (tega se ne da menjat) in bo z novimi kroglicami še vedno glasno.
Če so glavni ležaji vredu potem se lahko menja samo račno (če je dobavljiva) in bo ceneje.
Kar se tiče menjave šalčk za shimanovoa pesta le te ne obstajajo kot rezervni del. Sicer se jih da preprešat, sam rabiš donatorsko pesto iz katerega jih pobereš. Verjetno bi tadrug mehanik menjal samo konuse. Ti obstajajo kot rezervni del, sam ko sešteješ stroške za novo račno, konuse in kroglice je ceneje če vzameš celo pesto.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a vrabec96 » 22 Maj 2018 14:15

Zdravo...

Po parih letih se mi je zopet pričelo dogajati v zadnjem pestu. Zadnjič po furi operem kolo in opazim, da je dobil luft. Skače levo desno za nekaj mm. OK, zadevo najprej pogledam sam kolikor sem lahko, kasneje sem jo odnesel na servis, ker sam nisem nič mogel. Stvar pregleda in uredi, rekel pa je da je račna že slaba in bo potrebna menjava (menjana je bila 2011). Ker sem pač tak da ves čes nekaj šraufam, mi stvar ni dala miru in sem razstavil. Pri snemanju račne sem opazil, da sploh ni bila zategnjena in je zato opletalo. Vse sčistin na novo nanesem mast, sestavim. Laufa kot nova vse bp. Po dveh furah pa zopet ista zgodba, zadaj luft. Razstavim, in spet vijak, ki drži račno odtegnjen. :x
Mi kdo zna pomagati oz. pojasniti kako naj zategnem oz. kaj naj naredim, da se to ne bo več dogajalo.

Pesto je shimano xt wh-m775

EDIT: Bi bila rešitev, da razmastim navoje in pred montažno dodam malo lepila za vijačne zveze?
Uporabniški avatar
vrabec96
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 22 Maj 2018 15:29

Vijak račne mora bit fajn zategnjen...res fajn

Imam pa feeling da nisi šraufal tega kar si napisal.

Ti si pomoje šraufal kaseto in imaš problem z lock ring-om kasete. Če se ti odšraufuje potem...

1. ne zategneš dost
2. si nekoč zategnil preveč in so šli navoji u kurac (če imaš XT, XTR kaseto kjer je lock ring iz AL)
3. počena račna.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a vrabec96 » 22 Maj 2018 16:53

Mislim da si mi s prvim odgovorom zelo pomagal.

Sem šraufal to kar sem mislil :wink: snel kaseto, odsraubal konus in lezajno matico, vzel os ven, odšraubal racno in to je to...

Lock ring ni problem, navoji so dobri, račna je pa tudi cela

Slika

Slika
Uporabniški avatar
vrabec96
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 22 Maj 2018 18:18

Kolk dolgo imaš ročico na imbus ključu za šrauf od račne?

Če manj kot 20 cm in nisi uporabil kakšnega podaljška, potem si definitivno premal zategnil (enako velja tudi za serviserja kateri ti je šraufal)
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 22 Maj 2018 22:05

po pameti z zategovanjem shimano racen: vijak je zelezen, pesta je alu.

In zelo hitro nese navoj v pesti.
Razmasti oba navoja in zategni.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a vrabec96 » 23 Maj 2018 08:16

Hvala obema za pomoč.
Uporabniški avatar
vrabec96
član

Vrni se na Sam svoj mehanik