električno vs običajno gorsko kolo

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

električno vs običajno gorsko kolo

OdgovorNapisal/-a canon123456 » 24 Nov 2016 16:05

Pozdravljeni

Odločam se za nakup AM-enduro kolesa, in izbiram med kolesom s pomožnim električnim motorjem, ter običajnim kolesom. Zanima me, ali mi lahko napišete izkušnje tisti, ki že imate električno kolo (prednosti, slabosti?, ter tisti ki ste ga že preizkusili.) Zanima me tudi kako je z vožnjo v spuste po trailih, skalnatih poteh...

Hvala
canon123456
član

Re: električno vs običajo gorsko kolo

OdgovorNapisal/-a MiLi » 24 Nov 2016 21:59

Cebe? :P
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a cebe » 24 Nov 2016 22:27

A če komentiram, jih bodo zakonsko prepovedovali na tralih tudi takrat, ko bomo uspeli z legalizacijo? :twisted:
Zadnjič spremenil cebe, dne 25 Nov 2016 11:07, skupaj popravljeno 1 krat.
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 25 Nov 2016 10:19

Slika

Why so evil Cebe, sej je ful folka k ma zdravstvene razloge za e-bike, ker s tem lahko še vedno fura skup z zdravimi tud kakšno daljšo furo ipd. ... bš vidu ko boš star :mrgreen:

... nočeš 20kg bicikla, to ni flickable
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 25 Nov 2016 11:14

m66
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 25 Nov 2016 11:14

Na kratko (kot je ze R4ND0M namignil): ce ti je uzivancija na spustu med pomembnejsimi stvari pri kolesarjenju, potem nabavi navaden bicikel. Zakaj? Ker so kolesa brez funkcije Pony Express v povprecju blizu 10 kg lazja od motorizirane verzije in posledicno precej bolj okretna.

E-bicikel je pravzaprav dober samo za hitro prit gor. Ampak tipicni tisti, ki jim je pri goskem kolesarjenju hitrost na vzponu kljucna stvar, niso ravno nagnjeni k E-asistenci :wink:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Izi » 25 Nov 2016 11:14

ammmm,...
a je kdo zasledil na nekem hrvaškem tv programu, ko se dve bejbi neki pojata in kokrda tekmujeta med sabo z nekimi električnimi MTB-ji,... kaj so to za ena kolesa,... ravno včeraj sem zasledil,...

najdu,...

električne bicikle Greyp

http://www.bonbon.hr/blog/fun-novosti/s ... -i-goranom
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a problematiks » 25 Nov 2016 11:30

Mnja... moras imet ze kar malo domisljije, da reces temu Greypu bicikel :wink: Zadeva ima okoli 50 kil, gre naprej brez poganjanja pedal, max hitrost pa 70 km/h. Se pa v tistih videih zelo dobro vidi, kaj pomeni tezka krava pod tabo na terenu (v tem primeru je razmerje kolesarka:moped skoraj 1:1). Videt je priblizno tako zabavno in obvladljivo, kot za bi se usedel na hlod in se spustil po bregu navzdol.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a cebe » 25 Nov 2016 11:38

...in taki hlodi bodo vse močnejši in močnejši, na njih pa vse večji in večji "hlodi" (telesno in v glavi).
Kaj to prinese, vemo... nekateri.

Za vse, ki imajo takšne ali drugačne omejitve in gredo težko gor brez pomoči - ja kako bodo pa obvladali kolo navzdol, kot se zagre, če gor ne morejo?! In to precej težje in težje obvladljivo kolo?!

Še enkrat - zelo SEM ZA "commuting", pa kakšen treking bajk, ne pa za prave mtb-je, ki bodo na potkah. A ni dovolj puhoglavcev že na kroslah?!
Tisti normalni krosisti so itak izumrli, zdaj krosle furajo (po gozdnih poteh) še samo praznoglavi prepotentni mamini sinčki...

(uničen dan, ko samo pomislim na to!!!)
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 25 Nov 2016 13:41

problematiks napisal/-a:Na kratko (kot je ze R4ND0M namignil): ce ti je uzivancija na spustu med pomembnejsimi stvari pri kolesarjenju, potem nabavi navaden bicikel. Zakaj? Ker so kolesa brez funkcije Pony Express v povprecju blizu 10 kg lazja od motorizirane verzije in posledicno precej bolj okretna.

E-bicikel je pravzaprav dober samo za hitro prit gor. Ampak tipicni tisti, ki jim je pri goskem kolesarjenju hitrost na vzponu kljucna stvar, niso ravno nagnjeni k E-asistenci :wink:

Marko

Se pravi, da se 10 let nazaj, ko so DH krave imele 20+ kg ni enako dobro peljalo dol, kot sedaj z super duper S-works karbonskim demotom????????
Da se je sedaj z mojim 18kg AM kolesom ne peljem dobro dol...vsaj zame...

ENI NA KOLESU PREPROSTO UŽIVAMO.

BREZ DA IMAMO SUPER DUPER FOX CUNJE, BREZ SUPER DUPER JAJC OD SPEŠALABAJZA IN BREZ SUPER DUPER LINIJ, KI JIH VOZIJO TIPI NA PINKBIKE VIDEJIH !!!

@Canon123456: nabavi električno AM kolo in preprosto...UŽIVAJ !
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a problematiks » 25 Nov 2016 14:51

Vzamem nazaj, gotovo se enako dobro pelje. Pravzaprav gre zaradi dodatne teže gotovo še bolje dol, verjetno bi bilo za razmislit o tem, da se še par kg doda gor.

Ma ti samo uživaj, Buschi :wink:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 25 Nov 2016 15:03

Marko ma ti imš avtomatski podpis al vedno napišeš na koncu Marko :D ?
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 25 Nov 2016 15:04

Mene je Buschi tudi prepričal... iščem čim težje plašče, zračnice, v katere bom natočil čimveč mleka, težje komponente. To mora biti to!!!! :D
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 25 Nov 2016 15:05

Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 25 Nov 2016 15:09

R4NDOM napisal/-a:Marko ma ti imš avtomatski podpis al vedno napišeš na koncu Marko :D ?

Dajmo rečt, da je polavtomatski. Napišem ga vsakič sam, ma avtomatsko :)

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a pat33 » 25 Nov 2016 18:01

cena je tudi prava uživancija,
pat33
član

OdgovorNapisal/-a zupi13 » 25 Nov 2016 19:29

Ma, dokler sem zdrav, se bom vozil na lasten švic. Sem ga preizkusil, saj je zanimivo peljati se 40 na uro brez večjega napora, ampak taprav užitek je pa samo na noge prigonit na cilj....
Uporabniški avatar
zupi13
član

Kraj: dolina hmelja...

OdgovorNapisal/-a cebe » 25 Nov 2016 20:03

pat33 napisal/-a:cena je tudi prava uživancija,

Prenizka! Ker bo vsako leto nižja za enako moč/sposobnost.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a audiofill » 25 Nov 2016 22:46

dumr666 napisal/-a:https://www.youtube.com/watch?v=Nraf6myQzOc

Kul video 8)

To je to, električni polnovzmeteni gorc je zabava. Sem ga par let nazaj probal tudi sam in izkusil enako. Letos poleti v gorsko kolesarskem raju - Gardi sem na svojem navadnem gorcu švical ko prašič med vzponom po planinskih in makadamskih poteh iz 70m nadmorske višine jezera gor na preko jurja, ko se začno odpirat nori razgledi. Naredil eno turo na dan in zvečer cel ubit od vročine ter napora samo padel dol. Zraven pa nemci s fensi polnovzmetenimi e-gorci naredili mnogo več kilometrov na dan po tistih prekrasnih hribih, v istem času videli mnogo več lepih placov kot jaz, podoživeli več narave in krasnih razgledov, zvečer pa še vedno energije da so feštali dok jaz ubit spal. Pa to 20 let starejši od mene, noben športen, vsi s trebuhi tam 60-65 let. Razliko v moči jim je pridodala elektrika in tipi so uživali na bajkih ko malo dete z liziko, medtem ko jaz crkoval na 25-30 celzija v hrib.

Si predstavljam kako bi to šlo v hrib po lokalnih trailih. Namesto kaj jaz vem 25 km ture bi lahko v istem času podoživel 30-40 km narave in vmes še užival ob pijači na planinski koči ko bi še vedno ostal čas. Lahko bi dal skozi kakšno takšno enotedensko epsko avanturo kot tale spodaj, za katero žal nimam dovolj kondicije, s pomočjo elektrike pa bi to bilo nepozabno doživetje:

viewtopic.php?f=10&t=148937

itd, itd...

Čez nekaj let bodo baterije že toliko napredovale, da bodo ob dvakrat manjši teži proizvajale dvakrat več energije, okvirji še bodo tudi lažji in bodo ti bajki postali še bolj igrivi kot danes. Moj naslednji bajk bo definitivno e-polnovzmeteni gorc 8)
audiofill
član

Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a PJ » 28 Nov 2016 10:18

R4NDOM napisal/-a:Why so evil Cebe, sej je ful folka k ma zdravstvene razloge za e-bike, ker s tem lahko še vedno fura skup z zdravimi tud kakšno daljšo furo ipd. ... bš vidu ko boš star :mrgreen:

To je bil tocno moj argument proti taksnim mnenjem kot ga ima Cebe.... dokler nisem poleti po Italiji videl, da je pocasi razmerje navadni vs. e-bike ze 50:50 ce ne celo 60:40 za e-bike (na recimo bolj xc trailih ne v bike parkih), ter da v vsem casu z e-bikom nisem videl niti enega samega uporabnika v poznih letih oz. z zdravstvenimi tezavami, temvec izkljucno take, katerih edini handicap so trije obiski Mcdonaldsa vsak dan, gibanje je pa smrten greh (povprecna starost pa malenkost cez 20let). In potem sem spremenil mnenje ter sem zelo na Cebe-jevi strani... ce se ti ne da gonit, pac ne bos sel na te traile, ce pa zelis videti iste razglede kot jaz, se bos pa malo pomatral za to.
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 28 Nov 2016 10:52

Alora +50% davek na e-bike, smrt elektriki, svoboda narodu !
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a bzenko » 28 Nov 2016 11:12

Kaj je dejansko narobe z E-bajkerji? Delajo več škode na trailih? Gužvo v hribih? So prehitri v klanc?
ride now work later
bzenko
član

Kraj: Getovlje

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 28 Nov 2016 11:34

Its us or them.
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 28 Nov 2016 11:40

bzenko napisal/-a:Kaj je dejansko narobe z E-bajkerji? Delajo več škode na trailih? Gužvo v hribih? So prehitri v klanc?

Zaenkrat je predvsem strah da "bodo" delali gužvo v hribih in bo posledično vsaka legalizacija tudi za nas težja.
m66
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 28 Nov 2016 11:55

PJ napisal/-a:
R4NDOM napisal/-a:ce se ti ne da gonit, pac ne bos sel na te traile, ce pa zelis videti iste razglede kot jaz, se bos pa malo pomatral za to.

delno se sicer strinjam in ne podpiram lenobe,... BUT,... zakaj potem kupujemo polnovzmetena kolesa z nevem kakimi prenosi, da bi bilo lažje v klanc rinit,... hop na rogovega pony-ja in isto mnenje furat do vseh ostalih z nevem kakimi prestavnimi razmerji, vzmetenjem in krampastimi gumami,...

moje zdravstveno stanje mi verjetno ne bo več omogočilo takih podvigov kot sem jih bil navajen,... in če bom želel še naprej uživat v gorskem kolesarjenju, bom verjetno moral prestopit na e-bike,... veliko raje kot da se zasedim doma na kavču,... še veliko raje pa bi videl, da mi tega nebi bilo potrebno naredit in bi spet bil zmožen odbrcat kar sem do pred kratkim še lahko,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a MiLi » 28 Nov 2016 11:56

sem sprobal Scootov FS + model z 140/140mm pa me zadeva ni niti malo pritegnila. navzdol je krava. navzgor se mi vsaj turbo mode niti malo ne dopade. v bistvu se ne namatraš nič. vse gre prehitro mimo tebe. na kolesu se odklopim, poslušam naravo, umirim tempo. z 25km/h na uro pa spet padem v neko vsakdanjo nezdravo hektiko. so pa te zadeve dokaj neuporabne na tehničnih vzponih, saj zadnjo kolo hitro zdrsne. za nosit to kravo v visokogorje je pa itak no-go.

ko pa enkrat kolena odpovejo, bo pa seveda dobrodošla igračka :)
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

OdgovorNapisal/-a cebe » 28 Nov 2016 12:38

Mene osebno moti to, kar že skoz govorim - večina bodo e-bike kupili lenuhi s polnimi denarnicami, zavedanjem vseh svojih pravic in nobene dolžnosti, egom večjim od kogarkoli, itd.
Industrija gre v to smer, da bodo ta kolesa iz leta v leto lažja... in sposobnejša oz. precej močnejša, na ravni manjših krosk.
Zdaj pa združi to s prvo vrstico in dobiš kaj...
Zdravstveno stanje je pa za veliko večino nekaj, kaj opravičuje dovoljevanje in enačenje navadnega kolesa z e-bikeom. Realnost je pa in bo takšna, kot je napisal PJ, da je že trenutna praksa.

Na vsak hrib je treba potegnt cesto, na vsak hrib je treba mestne razvajenčke tiščat.... zakaj že?! Naj gnijejo v megli in smogu. Če hočejo pa kaj od hribov, se pa naj mal zmigajo!

Pa preden boste pametni - že nekaj let živim z invalidnim očetom, tako da vem kaj pomeni težka zdravstvena omejitev v vsakodnevnem življenju. In kjer je volja, je pot. Tisti, ki pa nima prave volje, bo našel pa najprej miljom izgovorov, potem pa še kar precej bližnjic, pa še vedno bo imel polno pripomb v stilu, da mu noben ničesar ne omogoči.
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a ZmZ31 » 28 Nov 2016 12:46

Mili to je to :wink:
Drugače me osebno ne motijo,sigurno pa nebi šel na turo s kolegom,ki bi uporabljal štrom becikl :lol:
Pa tudi veliko bolj bom zadovoljen sam s sabo,ko se primatram na vrh,recimo Pece,kot pa da bi imel pomoč elektrike :D pa čeprav sem ponavadi zmatran ko pas :lol: :lol:
ZmZ31
član

Kraj: bogu za hrbtom

OdgovorNapisal/-a havli » 28 Nov 2016 15:00

Tako kot PJ sem našel podobne (zdravstvene...) razloge za zagovarjanje e-koles. Bolj kot berem debate, razmišljanja... bolj se mi zdi, da e-kolo ni kolo ampak bolj moped. Ni več "human power only".

Vse nas z leti čaka upad sposobnosti. Ampak ne samo za gor, tudi za dol. Vem, da pri 75 letih sigurno ne bom sposoben peljat tega kar vozim sedaj. E-kolo bi mi že pomagalo navzgor, navzdol je pa sigurno hendikep. Verjetno z leti želje prilagodimo sposobnostim.

Po drugi strani pa, a ni fajn, tkole v teh kratkih dneh in redkih suhih, sončnih obdobjih, da bi skočil na kolo, samo da bi namest 2,5 ure za turco porabil samo 1 uro, hitr gor, hitr dol, tkole po službi, žena ne bo razgrajala, otroc bojo srečni, ni treba ne vem kok v ruzak pakirat in pri slabi kondiciji še 10kg zraven vlečt... V bistvu samega sebe mal pošatlam kadar se mi da, pa še nazaj po avto mi ni treba...

Lpt.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 28 Nov 2016 15:02

cebe napisal/-a: In kjer je volja, je pot. Tisti, ki pa nima prave volje, bo našel pa najprej miljom izgovorov, potem pa še kar precej bližnjic, pa še vedno bo imel polno pripomb v stilu, da mu noben ničesar ne omogoči.

Bravo :!:

Moja izkušnja z e-bajki je taka, da jih je lokalni podjetnik nabavil za samopromocijo bajk hotela, sicer xc trdake leaderfox 27.5 z motorjem v zadnjem pestu zaradi česar je po geometriji soroden navadnemu kolesu, le da ima dobrih 20, 21 kg. Kjer je hitrost po ravnem ali na vzponu na noge do 25 km/h, te največja stopnja pomoči dobesedno sama od sebe potegne v klanec, praktično z isto hitrostjo 70 ali 90kg težkega človeka. v kolikor ta smisel apliciraš na kolo kot prevozno sredstvo, zadeva zmaga, uporabna enako kot moped z dodatkom aktivnosti namesto sedenja. Za razliko mopeda, pa je žal velik rizik kraje, kar je vsaj zaenkrat edini argument v minus e-kolesa. Vodenje ture "bajkerjev za en dan na e-kolesu" je malenkost mučno, saj folk navije pomoč do konca in divja, zanimivo je v bistvu kolo niti ne tura... na resen teren pa nekoga ki ni vešč kolesa tako ali tako nebi spravil.

Kar se mene tiče, prav prijetno se je peljat v prvi(15%) ali drugi(30%) stopnji pomoči, ko pomaga ravno toliko da je vrtenje pedal bolj enakomerno in hitrost ob manjšem naporu malenkost višja. Brez težav bi podvojil dolžino ture in višinske metre glede na navadno kolo z manjši naporom in praktično brez stresa za kolena na strmih klancih. Pri tej stopnji pomoči sprobano, dobrih 20km tura z okoli 400 višinci požre z mojimi 70kg cca. 10% baterije. zakaj to pišem? ker hočem reč da je 250w in 500wh nesmiselen balast, saj je za vožnjo s hitrostjo na ravni srednje pripravljenega rekreativca še vedno 3x preveč moči, kar prinese dodaten balast tako motorja, kot baterije.

Mislim da bi zmagovalna varjanta bila kombinacija sprednjega in zadnjega pesta v katerih je dobrih 50w motor s funkcijo e- zavore prek katere bi prihranil nekaj energije, če bi ta pesta bila vsaj primerljivo težka navadnim- tako da bi sistem z baterijo vred tehtal do 2kg. to je za nekoga ki bi se rad peljal podobno hitro kot dobro pripravljen sotrpin na noge, več kot dovolj. to bi bil pravi commuting, ne pa to da na enduro bajk s plus pnevmatikami vgradiš motor ki 100kg težkega človeka brez napora spravi na vrh strmega klanca prej kot tomosov avtomatik :)
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a bzenko » 28 Nov 2016 15:14

Torej večinoma isti argumenti kot jih imajo planinci proti nam :)
ride now work later
bzenko
član

Kraj: Getovlje

OdgovorNapisal/-a Izi » 28 Nov 2016 16:44

no ja sej če bi me zdravje tako zdelalo kot me je pri 75, pol se niti nebi kej fejst na zobe metal,... pri 43,... mi pa ni ravno vseeno,... a bom par let preživel na kavču ali na tak ali drugačen način odbrcam še kaj,...

tko da zgolj iz zdravstvenih razlogov sem za,... e-bike kot pomoč,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 29 Nov 2016 12:53

bzenko napisal/-a:Torej večinoma isti argumenti kot jih imajo planinci proti nam

Ne, dejansko tudi 250w motor ne povzroča nobene erozije na terenu, nič bolj ne plaši živali in nič manj "svetle širine" ni potrebne za sobivanje na poteh. Moj argument je tam samo zato ker bi 100w pomoči bilo več kot dovolj za resno pariranje dobro pripravljenim kolesarjem, torej pravim samo da je resna hiba e-mtbja prevelika teža, ki bi se s pol manjšo kapaciteta baterije prepolovila. In pa druga stvar, ne vidim smisla v tem da se v 20% klanec po brezpotju s kolesom voziš hitreje kot tekmovalec s specialko v manjši klanec po asfaltu...

Tretji vidik- "samošatlanje"- bom opisal, ko bom imel možnost sprobat kako FR zadevo na elektriko. tam bi z veseljem koristil teh 250w, saj gre za kolo na katerem ni možno efektivno poganjat v klanec. In glede na dolžine naših trailov ter čas šatlanja in nakladanja/razkladanja bajkov, si upam trdit da bi zadeva vzela približno enako časa kot vožnja s kombijem.
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 29 Nov 2016 22:00

Prebiram tele poste in vidim, da ste redki, ki ste to zadevo sprobali.
Tudi sam sem se upiral, kot hudič križu, da le nebi podlegel skušnjavi.
Na koncu pa sem se vseeno vdal in naročil enega z motorjem pralnge stroja - Bosch.
Moja filozofija je povsem preprosta, vsaj za sedaj, bomo pa videli kaj bo pokazal čas:
še vedno bom imel normalen MTB ali njih nekaj odvisno za kakšne potrebe. Za DH v bajk parkih pač DH bike kot se spodobi. Za all mountain in enduro ter še za kakšno šatlanje pač tisto, kar mi najbolj ustreza temu namenu, ko imam čas ali pa shutle na voljo. Ko pa mi eno ali oboje od slednjega primanjkuje pa se bom z veseljem vsedel na e-bike Enduro z 18cm hoda in se naužil tega, kar si zaradi pomanjkanja časa ali pa zaradi terenov, kjer ni ustrezne ponudbe, ne morem privoščiti.
Da pa bi popolnoma zamenjal MTB na lastni mišični pogon z e-bike pa me v tem trenutku ne zanima in prav bojim se, da bi klonil. Upam, da bo tako vsaj še 15 do 20 let, ko jih bom imel nekaj čez 70... ;)

Ja cebe, treba pa se je prilagoditi in ostati normalen ter spoštljiv do vseh ostalih, ki so poleg nas vseh v gorah in na gozdnih poteh. To pa ni v e-bajkih ampak v glavah.
moj arsenal: http://www.simonpuklphoto.com/specs
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

Kraj: Bled

OdgovorNapisal/-a cebe » 29 Nov 2016 22:48

zokinjo, se strinjam. Ampak boš verjetno eden redkih v glavi pošlihtanih na e-bikeu. Žal... tudi hard enduraši in krosisti so že v veliki manjšini tisti, ki vedo kako in kaj. Velika večina je puhoglavcev.
Tolažim se s tem, da imamo zaenkrat prednost in lahko delamo traile, na katerim jim bodo e-bikei neuporabni, dokler le ti ne bodo imeli pod 20kg. ;)
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 30 Nov 2016 07:33

...tako nekako ja. Dodal pa bi še to, da v Avstriji, Italiji in Švici, se pravi pri naših alpskih sosedah, ne komplicirajo z e-bajki prav nič. Nassprotno, uredili so jim polnilnice in s tem naredili tudi najvišje prevozne gorske poti dostopne tudi starejšim, manj nabildanim, ljudem z zdravstevnimi težavami in tistim, ki nimajo toliko časa. Tudi ti si popolnoma enako želijo užiti vse, kar si redki lahko privoščijo zaradi vseh zgoraj naštetih ne hedikepov. Če bi tudi oni gledali samo skozi prizmo preprečevanja dirkanja debilom po njihovih hribih, bi bili tudi oni še vedno v časih pred leseno žlico.
Zadnjič spremenil zokinjo, dne 02 Dec 2016 10:45, skupaj popravljeno 1 krat.
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a audiofill » 30 Nov 2016 12:58

cebe napisal/-a:zokinjo, se strinjam. Ampak boš verjetno eden redkih v glavi pošlihtanih na e-bikeu....

Ne vem zakaj takšno omaloževanje večine na e-bajkih, kaj pa če imajo v glavi mogoče pošlihtano bolj kot ti, jaz in kak drug kritizer. Kje pa piše, da e-bajkarji kar po defaultu delajo/bodo delali sranje in škodo po hribih. Letos v Gardi sem videl mali milijon e-bajkarjev po hribih pa niti eden ni ogrožal nikogar niti delal škode. Ogromno je bilo zakonskih parov, ljubiteljev narave, ki ful uživajo v njej, pač nimajo toliko kolesarske kondicije, da bi si lahko privoščili celodnevne naporne ture, pa jim e-bajk omogoča ravno to. Ne divjajo, ne delajo nobene škode, lepo uživaško kruzajo. Marsikdo, ki bo prešel s klasičnega gorca na e-bajk, ga bo v hrib uporabljal na mali moči toliko da kolena in sklepi v strm klanec tako ne trpijo in pulz ni v iberturah na meji na srčni infarkt, kakršne obremenitve na daljši rok tudi niso dobre, pa se tega mogoče sploh ne zavedamo. Telo z leti izstavi račun za vse za nazaj kar smo ga biksali in polj je prepozno.
audiofill
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 30 Nov 2016 13:07

... to je point audio... ;)
ostalo je samo strah pred tem, kar nas že itak jebe v gorah... vemo o čem govorim---
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a audiofill » 30 Nov 2016 13:52

Mal za foro...

garda2.jpg

Jezero na 70m ndm, v daljavi krasen dvatisočak Monte Baldo, jaz se potepam po desnem bregu na okoli jurja višine. Tam v daljavi z Monte Baldo so šele lepi placi in nori razgledi za umret. Z e-bajkom bi lahko v istem dnevu še mal skočil tja gor uživat, tako pa sem samo gledal z drugega brega in se slinil hehe. Moj naslednji bajk bo definitivno e-bajk :)
audiofill
član

OdgovorNapisal/-a havli » 30 Nov 2016 16:58

Na Monte Baldo vozi gondola. Ne rabiš lih e-kolesa zato kupovat :)

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 30 Nov 2016 17:13

Sarkazem d.o.o. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 30 Nov 2016 17:33

Problem IMO je kje postavit mejo? Čim greš na ne-lastni pogon si v eni drugi sferi- kaj je pol tam sprejemljivo? Pedelec, 100, 200, 1000W? Je res 25km/h v terenski hrib sprejemljivo? Meni ni. Meni motor kakršenkoli v hribih ni kul. Ko ne bo šlo s kolesom bom šel pa z gondolo ali peš. Vsaj tako sedaj razmišljam, pa še zdaleč nisem pri ta mladih...
m66
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 30 Nov 2016 18:14

Sto ljudi, sto čudi...
Vsak ima svoje mnenje, svojo filozofijo in svoje prepričanje. Kar kompleksna stvar... ;)
E-bajki so in bodo in vse več jih bo. Kdor si ga želi in prepozna med temi komentarji vsaj nekaj vzporednic, si ga bo zagotovo prej ali slej omislil IMO...
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a audiofill » 30 Nov 2016 19:26

havli napisal/-a:Na Monte Baldo vozi gondola. Ne rabiš lih e-kolesa zato kupovat :)

Lpt

Ja vozi, samo z bajkom na gondolo greš enkrat in ni več zanimivo. Z e-bajkom gor vsakič po drugi poti doživiš več :)
audiofill
član

OdgovorNapisal/-a proV » 30 Nov 2016 20:45

audiofill napisal/-a:
Ja vozi, samo z bajkom na gondolo greš enkrat in ni več zanimivo. Z e-bajkom gor vsakič po drugi poti doživiš več :)

In če verjameš, da je doživetje odvisno od vrste kolesa, si še daleč od njega.
proV
član

Kraj: KK

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 30 Nov 2016 22:12

Vitto1 napisal/-a:Mislim da bi zmagovalna varjanta bila kombinacija sprednjega in zadnjega pesta v katerih je dobrih 50w motor s funkcijo e- zavore prek katere bi prihranil nekaj energije, če bi ta pesta bila vsaj primerljivo težka navadnim- tako da bi sistem z baterijo vred tehtal do 2kg. to je za nekoga ki bi se rad peljal podobno hitro kot dobro pripravljen sotrpin na noge, več kot dovolj. to bi bil pravi commuting, ne pa to da na enduro bajk s plus pnevmatikami vgradiš motor ki 100kg težkega človeka brez napora spravi na vrh strmega klanca prej kot tomosov avtomatik :)

Za to boš potreboval vsaj deloma brake-by-wire, delujoč na biciklu je pomojem znanstvena fantastika oz. bistveno preveč truda za dani efekt (kalibracija, da ti ne bo hodil v zelje pri zaviranju).
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a Buschi » 30 Nov 2016 22:41

proV napisal/-a:In če verjameš, da je doživetje odvisno od vrste kolesa, si še daleč od njega.

Seveda je!
Ko prideš na hrib z XC raketo, gor pa dvojica z AM in debato ob pivu, po kateri poti dol, pol definitivno veš, da si zajebu z izbiro pecikla!
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a audiofill » 01 Dec 2016 05:55

proV napisal/-a:
audiofill napisal/-a:

In če verjameš, da je doživetje odvisno od vrste kolesa, si še daleč od njega.

Seveda je tudi od kolesa. Če ne bi bilo bi se gorski kolesarji veselo potepali po hribovjih z 20 let starim jajcam brez vzmetenja, pa nikoli ne vidim nobenega takega, vsi z vsaj solidnim bajkim če ne že kar dobrim ali celo odličnim. Z boljšim bajkom s fajn vzmetenjem s katerim se dobro pelješ, v katerega imaš zaupanje da se ne bo na prvi korenini razletel, na spustu odpovedale bremze je pač večje doživetje. Enako kot vožnja z Mercedezem napram nekemu starem Renault Cliu. Čisto drug svet.
audiofill
član

OdgovorNapisal/-a koko82 » 01 Dec 2016 12:03

A ni škoda živcev ?
Zgleda da bo najbolš da prodamo kolesa in začnemo hodit peš. Kolo je sam potuha, ker gre samo od sebe dol. Kdor nima 8ur časa pohodniški obisk velike planine naj gre pač z gondolo. Hribov brez gondole pa pač ne bo videl, ker si jih ne zasluži.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 01 Dec 2016 15:29

...prašiči debeli, si pozabil dodat... :))))))))))
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 01 Dec 2016 20:50

BENEFITS OF THE ELECTRIC MOUNTAIN BIKES:

- Electric mountain bikes drastically increase the radius of your ride.
- Electric mountain bikes open up completely new sporting prospects, by enabling the rider to tackle new requirements profiles and “hardness levels”.
- Electric mountain bikes and electric trekking bikes provide relaxed safety on long rides.
- Electric mountain bikes give riders a (re)introduction to sporty biking
Fahrer, die sonst aufgrund unterschiedlicher Fitnesslevel nicht miteinander fahren könnten, haben durch E-Mountainbikes die Chance, gemeinsam zu fahren.
- Riders who would otherwise be unable to ride together on account of them having different fitness levels have the opportunity to ride together due to electric mountain bikes.

FOCUS electric mountain bikes and electric trekking bikes not only enhance riding fun; they also open up a whole new world of adventures and experiences to the rider. That’s why we talk about taking the experience to a whole new level – to the SQUARED EXPERIENCE.
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a lumplon » 02 Dec 2016 08:29

zokinjo napisal/-a:...tako nekako ja. Dodal pa bi še to, da v Avstriji, Italiji in Švici, se pravi pri naših alpskih sosedah, ne komplicirajo z e-bajki prav nič. Nassprotno, uredili so jim polnilnice in s tem naredili tudi najvišje prevozne gorske poti dostopne tudi starejšim, manj nabildanim, ljudem z zdravstevnimi težavami in tistim, ki nimajo toliko časa. Tudi ti si popolnoma enako želijo užiti vse, kar si redki lahko privoščijo zaradi vseh zgoraj naštetih ne hedikepov. Če bi tudi oni gledali samo skozi prizmo preprečevanja dirkanja debilov po njihovih hribov, bi bili tudi oni še vedno v časih pred leseno žlico.

+1 :wink:

in poletni turizem ter zaslužek dvignili za novo stopnico višje, mi pa še ... :( :?:
Uporabniški avatar
lumplon
član

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 02 Dec 2016 08:48

Mi pa delamo samomore.
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a ZigaK » 02 Dec 2016 10:18

zokinjo napisal/-a:Fahrer, die sonst aufgrund unterschiedlicher Fitnesslevel nicht miteinander fahren könnten, haben durch E-Mountainbikes die Chance, gemeinsam zu fahren.
- Riders who would otherwise be unable to ride together on account of them having different fitness levels have the opportunity to ride together due to electric mountain bikes.

Ne vem no, a do zdej se pa to ni dalo? Gre pač eden malo bolj počasi. Sej se nič hudga ne zgodi če nisi na maksimumu.
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh

Kraj: KrG - Litija

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 02 Dec 2016 10:21

Res je ampak se dosti bolje počuti "počasnela", če ni vedno v vlogi bremze... ;)
Komaj že čakam spet Ta malih petkov, da se priključim mladcem, ki so nabildani s kondicijo, kot puška s smodnikom... :evil:
Zadnjič spremenil zokinjo, dne 02 Dec 2016 10:44, skupaj popravljeno 2 krat.
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a Luka » 02 Dec 2016 10:33

Ja, ampak kaj pa ko bojo nabildani mladci začel furat e-bajk?

zokinjo napisal/-a:Res je ampak se dosti bolje počuti "počasnela", če ni vedno v vlogi bremze... ;)
Komaj že čakam spet Ta malih petkov, da se priključim mladcem, ki so nabildani s kondicijo kot puška s smodnikom... :evil:
Luka
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 02 Dec 2016 10:42

majo omejitev na 25km/h... :)))))))))))
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

OdgovorNapisal/-a koko82 » 02 Dec 2016 11:00

Ne vem no, a do zdej se pa to ni dalo? Gre pač eden malo bolj počasi. Sej se nič hudga ne zgodi če nisi na maksimumu.

Občasno gre. Ne moreš pa to skos prakticirat, ker se te naveličajo. Na ture z 2-3k višinci pa itak niti ne pomisliš, da bi šel zraven.

Ne vem zakaj se sploh sprašujemo, če je to še kolo, če je primerno za hribe itd... Dokler ne ropota, uničuje trailov, nas e-bajki nič ne motijo. Naj se vozijo če jim paše. Res ne razumem zakaj bi jim nekateri radi grenili življenje.

Cebe ima slabe izkušnje z motoristi zato se boji da bo z ebajki isto. Sam to mora bit ena lokalna grupa, ker v Lj. vsaj kolkr jest vem nimamo teh problemov.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a m66 » 02 Dec 2016 11:23

koko82 napisal/-a:

Cebe ima slabe izkušnje z motoristi zato se boji da bo z ebajki isto. Sam to mora bit ena lokalna grupa, ker v Lj. vsaj kolkr jest vem nimamo teh problemov.

Na Rašici imaš krosarje kar pogosto...
m66
član

OdgovorNapisal/-a Vladej » 02 Dec 2016 11:38

pa nekaj 4 kolesnikov za zraven
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

Naslednja