Uporaba kolagena?

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...

Uporaba kolagena?

OdgovorNapisal/-a Vladej » 28 Nov 2016 09:52

Vprašanje za 50+ generacijo:
ima kdo konkretne pozitivne izkušnje z uporabo kolagena za lajšanje težav s sklepi?

Lahko tudi na z.s.
Zadnjič spremenil Vladej, dne 28 Nov 2016 11:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

Kraj: Ljubljana

Re: Uporaba kolagena?

OdgovorNapisal/-a problematiks » 28 Nov 2016 11:04

Kolagena mislis? O kaksnih tezavah s sklepi pa je govora?

Nisem 50+ in ne uporabljam teh zadev, jemlje pa tast ze leta tablete (mislim da Chitosan), ki naj bi preprecevale/upocasnjevale obrabo hrustanca. Pravi, da pomagajo in da nima bolecin. Med drugim se mu je prej pri gibanju pojavljalo klikanje v kolenih, zdaj tega ni vec.

Upam, da je kaj uporabno.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Vladej » 28 Nov 2016 11:10

Ja, na kolagen mislim in na težave povezane z obrabo hrustanca v kolenih.
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a zupi13 » 28 Nov 2016 11:29

Sicer nisem v 50., ampak sem zaradi obrabe hrustanca letos spomladi naredil terapijo z injekcijami hialuronske kisline v koleno, ker bi naj mazala sklep. Nekega izboljšanja nisem opazil, kljub petim terapijam. Zdaj že nekaj mesecev uporabljam navadno jedilno želatino v prahu, katere raztopim eno žličko zvečer v decilitru vode in jo zjutraj pojem.
Sicer vem, da je injekcija "podmazala" sklep direktno, želatina pa ne, mam občutek, da bolj pomaga le-ta.
Uporabniški avatar
zupi13
član

Kraj: dolina hmelja...

OdgovorNapisal/-a samo_b » 28 Nov 2016 11:48

Od 25 leta naprej sem imel probleme z bolečinami v levem kolenu, diagnoza je bila obraba hrustanca, rešitev pa okrepitev mišic (kvadriceps in sorodne). Seveda je lažje jesti tablete, kot pa okrepiti noge, ampak na koncu so pomagale edino vaje in krepitev mišic (youtube: swiss ball wall squat).
samo_b
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 28 Nov 2016 12:44

Če se ne motim, so tile geli predvsem placebo... dober fizioterapevt je dejansko spisal diplomsko na temo Ice Gel-a. Učinek na mišice pa še veliko manjši, kot bi napovedali anjvečji pesimisti. :)

Pri tabletah in ostalih stvareh je pa tudi bolj tak tak... Npr. glukozamin pomaga nekaterim bolnikom s putiko. Ja, ampak vse tablete, ki jih dobiš pri nas, bi moral jesti po večkrat na dan kar na veliko žlico, da bi dobil dovolj bistvenih sestavin. V Ameriki (pa tudi že v Evropi) pa dobiš dejansko učinkovite tablete v lekarni za drobiž v primerjavi z našimi.
Lahko, da se je stanje v zadnjem letu spremenilo, vendar dvomim...

Jaz bi predvsem gledal v smer prehrane in vadbe, ne gelov in tablet.

Še pa nisem na takšni starosti, problemov in poškodb pa imam malo morje, tako da se s podobnimi problemi ukvarjam že 10+ let. :)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a problematiks » 28 Nov 2016 13:00

Se strinjam, da lahko telesna aktivnost zelo pozitivno vpliva na take tezave in da so tablete dostikrat bolj poskus bliznjice za tiste, ki se jim ne da ravno prevec migat. Mislim, da lahko kar z gotovostjo, za mojega tasta to ne ravno velja, kljub temu, da se pocasi ze bliza 70. letu :) Do pred nekaj let nazaj je se aktivno treniral in tekmoval v cestnem kolesarjenju (kakih 20 tekem na leto), svoj cas je srfal, zadnja leta se je napalil na kite in par tednov na leto dela to, pozimi pa nastepa tudi cez 40 dni konkretnega smucanja na snegu (bordat je nehal par let nazaj).

Kakorkoli, on pravi, da razliko s temi tabletami opazi. Je pa seveda mogoce tudi to, da je vse skupaj samo placebo efekt.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Vladej » 28 Nov 2016 15:18

No, saj ni vprašanje ali vadba ali tablete.
Koleno kljub različni vadbi (ali pa zaradi nje) še vedno boli, ni pa za operativni poseg.

Vprašanje je ali uporaba kolagena kaj pomaga ali pomaga samo industriji, ki take preparate proizvaja.
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a zupi13 » 28 Nov 2016 15:54

Pri obrabi hrustanca in poškodbi sklepov, krepitev mišic nima veliko efekta. S tem stabiliziraš koleno, nikakor pa s tem ne obnoviš hrustančnega tkiva. Edina rešitev je zamenjava meniskusa oz. obnova hrustanca z matičnimi celicami.... Ta hrustanec se sam ne more obnoviti, ker nima krvnega obtoka...
Uporabniški avatar
zupi13
član

Kraj: dolina hmelja...

OdgovorNapisal/-a m66 » 28 Nov 2016 16:16

zupi13 napisal/-a:Pri obrabi hrustanca in poškodbi sklepov, krepitev mišic nima veliko efekta. S tem stabiliziraš koleno, nikakor pa s tem ne obnoviš hrustančnega tkiva. Edina rešitev je zamenjava meniskusa oz. obnova hrustanca z matičnimi celicami.... Ta hrustanec se sam ne more obnoviti, ker nima krvnega obtoka...

Včasih so meniskus kar v celoti odstranili. Tudi meni, pa nekih težav oz. bolečin nimam.
m66
član

OdgovorNapisal/-a havli » 28 Nov 2016 17:03

V strokovni literaturi ni jasnih dokazov, da bi tablete pomagale pri obnovi hrustanca. So enako učinkovite kot placebo. Oz so jasni dokazi, da tablete ne pomagajo.
V strokovni literaturi so jasni dokazi, da injekcije v koleno olajšajo bolečine in izboljšajo performance (ne vem kako bi to prevedel v slovenščino) pri tistih, ki imajo hudo obrabo hrustanca.
Dejstvo je, da je placebo merljiv učinek in deluje pri približno 20% ljudi - 2 od 10 z bolečinami v kolenu bosta občutila izboljšanje tudi ob rednem jemanju žajbljevih tablet.

Lpt.

P.s. V primeru, da se bo vnela vojna na tole temo, predlagam obisk Pubmed in v search vpišite viscosuplementation, knee osteoarthritis, hyaluronic acid, PRP.
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a rugbyfan » 29 Nov 2016 08:06

zupi13 napisal/-a:Pri obrabi hrustanca in poškodbi sklepov, krepitev mišic nima veliko efekta. S tem stabiliziraš koleno, nikakor pa s tem ne obnoviš hrustančnega tkiva. Edina rešitev je zamenjava meniskusa oz. obnova hrustanca z matičnimi celicami.... Ta hrustanec se sam ne more obnoviti, ker nima krvnega obtoka...

No seveda ima določen efekt. Saj ne boli obrabljen hrustanec ampak vezi, ki pri aktivnostih kompenzirajo nepravilno lego oz gibanje obrabljenega sklepa. Bolj so utrjene manj boli.
rugbyfan
član

OdgovorNapisal/-a Vladej » 05 Dec 2016 10:07

Takole pravijo:
http://www.bicikel.com/novice/16006/nez ... klepe.html

pa bodi pameten, če moreš.
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 05 Dec 2016 10:18

Pa si videl da je "Avtor: Promocijsko sporočilo" ?
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

Kraj: AutoBahn

OdgovorNapisal/-a Vladej » 05 Dec 2016 10:28

Seveda sem, samo osebo, ki promovira izdelek sem imel za kredibilno v svojem poklicu. Zdaj pa ne vem več...
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a Tomo » 05 Dec 2016 11:10

Meni se zdi tipičen "topshop" biznis, češka investicjska firma , sedež v Švici da imajo lahko "switzerland" v imenu, proizvodnja v Švici je pa verjetno kapsuliranje kitajskega kolagena, kupljenega na kilo ..
Uporabniški avatar
Tomo
Škart roba

Kraj: AutoBahn

OdgovorNapisal/-a PJ » 05 Dec 2016 13:38

Vladej napisal/-a:Seveda sem, samo osebo, ki promovira izdelek sem imel za kredibilno v svojem poklicu. Zdaj pa ne vem več...

Za par evrov se tudi kredibilnost lahko kupi ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a R4NDOM » 06 Dec 2016 09:26

Znancu blizu 60 so nek gel vbrizgali v koleno, neki časa je bil še problem, ampak se je dokaj hitro normaliziralo stanje in lahko spet teče.
Uporabniški avatar
R4NDOM
član

OdgovorNapisal/-a gapez » 07 Dec 2016 21:17

Moja žena je jemala kolagen od Medexa, po nekem času jo je začelo bolet v kolenu. Tudi čutila je, da je raste neka izboklina. Šla je k zdravniku in so ji naredili vse možne preiskave, če se ne motim, bi lahko bil kak kostni rak in podobno grozne bolezni. Ko sem videl, kakšno dozo tega spravi vase (toliko, kot je pisalo na škatli), sem ji rekel, da se mi zdi čudno, da daješ vase takšno količino neke snovi, ki jo sicer dobiš skozi hrano v precej omejenem obsegu.
Potem je nehala to jemat, bolečine in izboklina so izginile.
gapez
član

OdgovorNapisal/-a gapez » 09 Dec 2016 16:40

Nada Rotovnik tudi o prehranskih dodatkih:

http://4d.rtvslo.si/arhiv/spetek/174441038
gapez
član

Vrni se na Prva pomoč, kolesarske nesreče, prehrana, trening

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Rokson