Pressfit sredina

Kako uspešno šariti po vijakih, zobnikih, nastavitvah in sploh vse o vzdrževanju in popravilih

Pressfit sredina

OdgovorNapisal/-a PJ » 28 Avg 2017 09:36

Zivjo
Zadnje tedne bom skoraj diplomiral (ali pa fasal zivcni zlom) iz odkrivanja izvora pokanja. Sedaj sem bolj kot ne 100% preprican, da je problem v sredini. Kolo je Canyon Lux s carbo okvirjem in Shimano BB-MT800-P sredino. Lezaji na roko zgledajo ok, ampak po prebranem naj bi bil standarden problem pressfit sredin luft, ki se s casom pojavi v plasticnih "salckah". Sedaj pa moje vprasanje, ker nikjer nisem zasledil tega da bi bilo 100% doreceno. Ta luft je zares kje? Med salcko in okvirjem, ali med salcko in lezajem? Ena od resitev naj bi bila ustrezen Loctite, ki stvar "zalepi" skupaj (spet vprasanje, salcko na okvir ali lezaj v salcko?). Druga resitev pa bottom bracket, ki ima kovinske "salcke". Ima pri tej drugi resitvi kdo pomisleke o tem, kako stvar deluje v karbonskem okvirju?
Hvala za odgovore :)
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

Re: Pressfit sredina

OdgovorNapisal/-a koko82 » 28 Avg 2017 10:47

Welcome to the club :lol:
Ponavadi je govora o luftu med okvirjem in zunanjim delom ležaja, ker ima okvir preveliko luknjo. To se vidi ko želiš izbit ležaj in kr sam ven pade. Tle pomaga loctite 603.
Sicer pa preveri, da ti ne poka v v vili. Če poka med zaviranjem na prvo zavoro je problem v vili.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a PJ » 28 Avg 2017 11:17

Zares mi poka ko je malo vec sile na pedalih. Med bremzanjem je stvar hvala bogu tiha. Se pravi ce je problem v preveliki "luknji" v okvirju, potem tudi BB s kovinskimi "nosilci" (ali kakorkoli se ze rece tistemu ohisju) niso resitev in preostane zgolj a. lepljenje, b. poskusati uveljaviti kaksno garancijo in dobiti okvir, ki ima ravno prav veliko luknjo (verjetno mission impossible).
In ne, kar se mene tice opcija c. "navadi se na pokanje" ni resitev, ker bom v tem primeru res fasal zivcnega :D
Pa hvala za info Koko
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Andraž » 28 Avg 2017 13:30

Če je na okvirju res prevelika luknja - neustrezna toleranca bi to mogl it pod garancijo.

Andrž
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a koko82 » 29 Avg 2017 08:42

Lahko probaš sam pomoje bodo rekli naj zalima. Pri tolerancah za ležaje ima full karboncev probleme, tko da pri nekaterih dobiš poleg okvirja še loctite.
Sicer pa še ni 100% da je bb. Na kolesu lahko poka marsikaj. Mavicovi whellseti, spoj med gonilko in zobniki/spiderjem, nosilec menjalnika itd...
Uporabniški avatar
koko82
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 29 Avg 2017 09:04

Koko vecino teh stvari sem ze razdrl, ocistil, namazal po pravilih zategnil itd. pa ni neke strasne razlike, tako da sem vedno bolj in bolj preprican da je BB. Ja priznam nisem mehanik s 1000 kolesi prakse v rokah, tako da je povsem mozno (najbrz celo zelo verjetno ne samo mozno) da se motim in da res ni BB. Se pri vas Canyonov tudi lotite? :)
Uporabniški avatar
PJ
član

Pressfit sredina

OdgovorNapisal/-a trunto » 29 Avg 2017 14:14

Mogoče kdo ve kako je z adapterji in ali se to splača?
Press-fit na BSA če sem konkreten.

Predvsem me zanima zaradi zgoraj omenjenega cviljenja, ki se pojavlja tudi pri meni, ko se fejst močno poganja v klanec...

Isti problem kot PJ. Razstavil vse, podmazal vse, na koncu še plačal servis 30€, da mi je vse isto naredil, s tem da je ugotovil da je bil BB malce postrani. Ko je to naštimal, sicer več ne cvili konstantno, le ob močnem poganjanju v fejst strm klanec.
Vseeno pa je še zmeraj moteče tok da je za popenit...
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 30 Avg 2017 08:13

Če ima okvir prevelko luknjo za presfit, jo bo imel za adapter tudi.
V teh letih šraufanja sem se naučil, da je adapter dober samo za to, če ti doma leži res huda XTR gonilka.
Drgač je BB30 boljši.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a koko82 » 30 Avg 2017 10:12

@pj šravfamo vse znamke ;)

Mogoče kdo ve kako je z adapterji in ali se to splača?
Press-fit na BSA če sem konkreten.

Pri bb86 ni placa za adapter. Pri PF30 pa ima gonilka ponavadi 30mm os, tko da bi mogu menjat še gonilko. Pa še to bi moral dobit adapter kjer se leva in desna šalčka zašravfajo skupaj. Navaden pressfit adapter bo imel isto luft.
Pri pokanju bi do neke mere bi pomagal pressfit ležaj z navojem (100€). Sam spet odvisno kolk je lufta.
Pomoje je loctite še najbolša rešitev loctite. Loctite 603 je narejen prov za limanje ležajev v prevelike luknje (do 0,1mm). Pri strjevanju se razširi in zapolni špranje. Sej to gre potem še vedno narazen, ko je treba menjat gonilni ležaj.
Uporabniški avatar
koko82
član

OdgovorNapisal/-a trunto » 30 Avg 2017 18:14

Hvala za nasvete.
Ne bom šel v adapter, pač bom nabavu to kar že imam, Shimano SM-BB71-41A 89,5/92 X 41, pol pa serviserju zatežil nej "zalije" še z Loctiteom.
Uporabniški avatar
trunto
član

OdgovorNapisal/-a ozzzo » 31 Avg 2017 09:33

PJ napisal/-a:Koko vecino teh stvari sem ze razdrl, ocistil, namazal po pravilih zategnil itd. pa ni neke strasne razlike, tako da sem vedno bolj in bolj preprican da je BB.

@PJ
imam tudi sam canyona. berem, da si večino stvari očistil. verjetno tudi zic štango, sedežno cev in objemko? pri meni je bilo to...
ozzzo
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 31 Avg 2017 10:30

Matr... nisem... ene dvakrat ko sem klel ob poslusanju pokanja v klanec sem premisljeval da ko pridem domov moram se to probat, pa sem vedno pozabil. Poskusim se to, pa upam da sem brez veze en mesec poslusal pokanje :) Hvala da si me spomnil! :)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 31 Avg 2017 10:44

še hujš je, k na konc ugotoviš, da poka na spoju sedeža z raili, se pravi v samem sedežu :D
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a koko82 » 31 Avg 2017 12:15

A ne opazite da poka samo med sedenjem ? :lol:
Uporabniški avatar
koko82
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 31 Avg 2017 12:46

Pri meni ne. Pri meni vecinoma zares poka ko gonim v stoje. Ceprav naceloma je sicer mozno da poka okoli sedezne tudi ko ne sedis... kakorkoli se okvir malenkost zvija.
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 31 Avg 2017 13:01

PJ napisal/-a:Pri meni ne. Pri meni vecinoma zares poka ko gonim v stoje. Ceprav naceloma je sicer mozno da poka okoli sedezne tudi ko ne sedis... kakorkoli se okvir malenkost zvija.

Poleg bb-ja je možnost tudi pokanja v ležajih nihajke in linka
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a PJ » 31 Avg 2017 13:10

To je bil zares prvi sum. Glede na to, da je to moj prvi fully v zivljenju, sem dalec od tega da bi bil 100%, da to ni, ampak ko sem podiral mazal itd. bi rekel da ni. Pa se eno verjetno neumno vprasanje, ampak kot sem rekel... povsem brez izkusenj s fullyi... Ce bi bilo v lezajih nihajke... poka ne glede ali je amortizer cisto zaklenjenen ali popolnoma odprt?
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a ozzzo » 31 Avg 2017 15:33

koko82 napisal/-a:A ne opazite da poka samo med sedenjem ? :lol:

opazimo... nismo pa zasledili PJ-jeve informacije o tem...

...in glede na to
PJ napisal/-a:Pri meni vecinoma zares poka ko gonim v stoje

močno dvomim, da je razlog v sedežu

PJ, tule na hitro kaj je dobro naredit (amortizerje preskoči), imaš pa tudi bolj obširne posnetke..
https://www.youtube.com/watch?v=c8-qALVpmGw

pa srečno..
ozzzo
član

OdgovorNapisal/-a koko82 » 31 Avg 2017 22:00

Slika
Uporabniški avatar
koko82
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 11 Sep 2017 07:34

koko82 napisal/-a:A ne opazite da poka samo med sedenjem ? :lol:

js probam to takoj izključit. eni pa pač ne hehe. so že bile smešnice na to temo, ko je majstr podrl pol bicikla. :D
sicer ta je podobna, kot ko sem na mestnem biciklu dinamo luč popravlju, zamenju vse mozn, pol je bil pa samo nosilec luči zarustan in ni blo stika z okvirjem.
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a koko82 » 11 Sep 2017 08:53

Ni nujno da je brez veze razstavljov. Ponavadi poka več stvari in ko zrihtaš zadnji trikotnik vidiš, da poka še krmilo, sedež, pedal... Če slučajno spregledaš sedež in potem uporabnik to sam zrihta misli da je bil samo sedež. Če dobiš v servis oprano kolo (full redko :lol:) je težko najt vse probleme, ker dost spojev ne poka, ko je zraven voda. Če par dni uporabe se spoji posušijo in začnejo spet pokat.
Uporabniški avatar
koko82
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 12 Sep 2017 13:22

meni je par let ropotal gumb na števcu, preden sem ga zasačil.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

Kraj: Ljubljana

Vrni se na Sam svoj mehanik

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov