Nakup rabljenega gorskega kolesa

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.
Odgovori
nfish
član

Nakup rabljenega gorskega kolesa

Odgovor Napisal/-a nfish »

Zdravo,

sicer ste po prebranem precej bolj adrenalinsko naravnani in res pravi navdušenci, ampak vseeno vprašam za nasvet :)

Za punco iščem prvo gorsko kolo. Namen vožnja po makadamu, vlakah, kakšnih lažjih poteh brez Dh in podobni zadev, uporaba parkrat na mesec (jaz imam starega hardtail ghosta 6000, sem zdaj med karanteno opazil, da sem kolesarjenje opustil tudi zaradi prevelikega okvirja :/ ). Sem gledal poceni začetne modele potem pa še rabljene in je ogromna ponudba slednjih. Za leto dve bi raje nekaj poceni cca 400-600€ recimo pa potem v prihodnje kaj boljšega.

Torej kaj za začetnika fully vs hardtail, rabljeno vs poceni novo, kakšna znamka bolje prenaša leta kot druga? Ah ja po skoraj desetletju neaktivnosti sem presenečen ugotovil, da je se je prešlo iz 26 na 29 col :O Je za začetnika boljše 26 ali 29?

hvala in lp,

grega
Primooz
član
Kontakt:

Re: Nakup rabljenega gorskega kolesa

Odgovor Napisal/-a Primooz »

Tehnični vidiki:
- da najprej ugotoviš katera velikost je prava (na linkih imaš bicikle od S do L). Fino je, da ga proba
- glede na opis uporabe -> prednje vzmeten, predlagam da iščeš zračne vilice
- hidravlične zavore
- 29 ali 27.5 odvisno od velikosti; 26 je že indikator, da je kolo staro ... (čeprav tisti Lapierre pomoje ni slab, lažji od mnogih trdakov, od naštetih pomoje za sprobat ...)
- privošči kolesu en servis, da bo res vse delalo, kot je treba
- za 600 EUR dobiš tudi kakšne OK nove,znižane modele

Psihološki vidik
- mora ji biti všeč, mora ji biti prav, mora biti brezhiben
- pomaga, če je boljši, kot je tvoj
(zdaj v času korone je vse živo prilezlo ven in gledam možakarje na karbonskih modelih, kako pelje ženo v hude klance ali po gozdu in žena na hervisu za 200 EUR s škripajočo verigo in potem se čudi, da noče več ...
nfish
član

Primooz napisal/-a:Tehnični vidiki:
- da najprej ugotoviš katera velikost je prava (na linkih imaš bicikle od S do L). Fino je, da ga proba
- glede na opis uporabe -> prednje vzmeten, predlagam da iščeš zračne vilice
- hidravlične zavore
- 29 ali 27.5 odvisno od velikosti; 26 je že indikator, da je kolo staro ... (čeprav tisti Lapierre pomoje ni slab, lažji od mnogih trdakov, od naštetih pomoje za sprobat ...)
- privošči kolesu en servis, da bo res vse delalo, kot je treba
- za 600 EUR dobiš tudi kakšne OK nove,znižane modele

Psihološki vidik
- mora ji biti všeč, mora ji biti prav, mora biti brezhiben
- pomaga, če je boljši, kot je tvoj
(zdaj v času korone je vse živo prilezlo ven in gledam možakarje na karbonskih modelih, kako pelje ženo v hude klance ali po gozdu in žena na hervisu za 200 EUR s škripajočo verigo in potem se čudi, da noče več ...
Hvala za odgovor. Velikost in testiranje vsekakor (čutim na lastni koži kaj pomeni, če je okvir neprimeren), linke sem nalepil, da malo dobim občutek glede izbere, cen...
Ravno zaradi tega psihološkega vidika sem razmišljal, da raje rabljeno in posledično razred ali dva boljša oprema kot pa novo nižjega razreda. Podobno me zato muči s čim bo več veselja - polno vzmeten ali hardtail :)
Uporabniški avatar
c'dale
član
Kraj: sir Jošt

Odgovor Napisal/-a c'dale »

Še moj predlog,

za prvo resno kolo : Orange Diva, HT, solidna dobra oprema, Fox vilica, M velikost. Je pa 26'' in letnik 2011, bojda minimalno vožen :D

https://www.bajk.si/kolesa/gorska/allmo ... -1440.html
ride more, work less, :)
nfish
član

Hvala za predlog, cena za 9let staro kolo verjetno malo previsoka kljub dobri ohranjenosti, kot nov verjetno malo cez 1k€? Na koncu seveda ostane se psiholoska stran glede barve :lol:
cronos
član

Odgovor Napisal/-a cronos »

nfish napisal/-a:Zdravo,

sicer ste po prebranem precej bolj adrenalinsko naravnani in res pravi navdušenci, ampak vseeno vprašam za nasvet :)

Za punco iščem prvo gorsko kolo. Namen vožnja po makadamu, vlakah, kakšnih lažjih poteh brez Dh in podobni zadev, uporaba parkrat na mesec (jaz imam starega hardtail ghosta 6000, sem zdaj med karanteno opazil, da sem kolesarjenje opustil tudi zaradi prevelikega okvirja :/ ). Sem gledal poceni začetne modele potem pa še rabljene in je ogromna ponudba slednjih. Za leto dve bi raje nekaj poceni cca 400-600€ recimo pa potem v prihodnje kaj boljšega.

Torej kaj za začetnika fully vs hardtail, rabljeno vs poceni novo, kakšna znamka bolje prenaša leta kot druga? Ah ja po skoraj desetletju neaktivnosti sem presenečen ugotovil, da je se je prešlo iz 26 na 29 col :O Je za začetnika boljše 26 ali 29?

hvala in lp,

grega
Če si pameten jo pelji v kvalitetno kolesarsko trgovino kjer ji bodo svetovali glede vsega kar rabi vključno s probno vožnjo in testiranji velikosti in barv.
Vse kar ne bo v redu kasneje posledično ne boš ti nič kriv.
V primeru rabljenega boš ti kriv za vse, ne glede na to kaj jo bo motilo kasneje. :) In verjemi, zagotovo jo bo zmotilo kaj... :D
Uporabniški avatar
cebe
član
Kraj: Pragwald
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a cebe »

Nekdo govori iz izskusenj ali...?! :D
...live for something or you'll die for nothing!
nfish
član

cronos napisal/-a:

hvala in lp,

grega
Če si pameten jo pelji v kvalitetno kolesarsko trgovino kjer ji bodo svetovali glede vsega kar rabi vključno s probno vožnjo in testiranji velikosti in barv.
V primeru rabljenega boš ti kriv za vse, ne glede na to kaj jo bo motilo kasneje. :) In verjemi, zagotovo jo bo zmotilo kaj... :D
Mogoče res :) po drugi strani pa za tak denar ne dobiš ne vem kaj novega, za prvič dati preveč denarja pa spet ni optimalno :D
recimo: http://ghost.si/product-category/gorska ... skagorska/
Uporabniški avatar
c'dale
član
Kraj: sir Jošt

Odgovor Napisal/-a c'dale »

Pa človek božji, kaj bi ti pravzaprav sedaj rad?

Novo-staro kolo, za 400€ sem pa tja, pa super opremo, pa barvo po RAL odtenku, ki jo nimajo....

ja krucinal no, če se tolk časa vrti okol kolesa, pa kje so še ostale stvari :lol:
ride more, work less, :)
cronos
član

Odgovor Napisal/-a cronos »

nfish napisal/-a:
cronos napisal/-a:

hvala in lp,

grega
Mogoče res :) po drugi strani pa za tak denar ne dobiš ne vem kaj novega, za prvič dati preveč denarja pa spet ni optimalno :D
recimo: http://ghost.si/product-category/gorska ... skagorska/
Glede na to da se izgleda ne spoznaš preveč na zadevo - pelji jo raje v specializirano kolesarsko trgovino, ker pri rabljenih je lahko loterija in cel kup skritih pasti katerih s tvojim znanjem ne boš našel/opazil. Morda bo malo slabše kot rabljeno - a bo delovalo, imelo bo garancijo in še tebi se ne bo treba odločati namesto drugih :D
Deenis1894
član

Odgovor Napisal/-a Deenis1894 »

Pozdravljeni,

ker ne bi rad smetil foruma in ustvarjal nove teme, bom pisal kar sem.
Torej ker sem nov na forumu (in v gorskem kolesarstvu) bi vas prosil za pomoč pri nakupu novega (ali rabljenega) kolesa za gorsko kolesarstvo.
Kot že omenjeno iščem nov ali rabljen kolo do 800€ (lahko tudi 900€). Vozil bi se po makedamu kot tudi po gozdnih poteh. V mislih imam bolj kakšen vzpon na lokalni hrib in nato spust po gozdu (korenine, kamenje), mogoče v prihodnje tudi kakšen spust po bike parku. Mislim, da bi za moje potrebe bil najboljši fully, vendar kolikor sem uspel razbrati iz raznih forumov, se tega ne da dobiti za takšen denar ali pač?
Vem da se za takšen denar ne dobi ektstremno dober kolo, pa vendar mislim, da bi se za začetek našlo kaj. Torej kaj mi priporočate za takšen denar?

Naj povem še to, da sem visok 179 cm in imam malo manj kot 90 kg.

Že vnaprej se zahvaljuje za pomoč :)

Lp
Denis
Ricky82
član

Odgovor Napisal/-a Ricky82 »

Trenutno kar je rabljenih fully-jev na Bajk.si je za tvojo velikost in budget primeren ta ,pa za ceno se pomoje lahko tud še kaj zmeni :)
https://bajk.si/kolesa/gorska/allmounta ... -5-l_i5036
Deenis1894
član

Odgovor Napisal/-a Deenis1894 »

Ricky82 napisal/-a:Trenutno kar je rabljenih fully-jev na Bajk.si je za tvojo velikost in budget primeren ta ,pa za ceno se pomoje lahko tud še kaj zmeni :)
https://bajk.si/kolesa/gorska/allmounta ... -5-l_i5036
Hvala za tako hiter odgovor :) imam pa par vprašanj in sicer:

1. kako je sedaj s temi 27.5' ...kolikor sem bral, zadnje čase vsi "šaltajo" na 29'. Je takšna razlika?
2. Koliko bi sam dal za ta kolo, če bi bil na mojem mestu? Ne vem na podlagi česa naj zbijam ceno, saj se sam ne spoznam toliko na detajle?
3. Torej hardtail ni dobra izbira za mene? Se splača čakati in iskati dober deal za rabljenega fullya?

Lp
Denis
problematiks
KontraRevolucionar

Odgovor Napisal/-a problematiks »

Glede na to, da si zacetnik, ti bi 29" najverjetneje bolj ustrezal (malcek stabilnejsi, malcek bolje pobira neravnine,...), ampak po pravici povedano razlika niti priblizno ni tako drasticna, da bi se moral usmeriti v iskanje izkljucno 29" koles. Kvecjemu lahko na racun manjse popularnosti 27.5" koles tam malo vec prihranis.
Sicer pa, ce imas namen voziti dol tudi po gozdnih poteh, potem ja, vzemi kar polnovzmetenca. Spredaj vzmetenega (pa se to glej za bolj trail/all mountain variante, ki pa so dokaj redke) vzemi predvsem, ce bi imel po nakupu rad cimmanjse stroske vzdrzevanja. Je pa tako, da za 800-900 evrov bos dobil polnovzmetenca samo rabljenega, trail/all mountain trdaka pa v tem rangu ravno se dobis tudi novega. Vsekakor pa ob iskanju rabljenega koelsa pelji s sabo nekoga z malo vec izkusnjami, ki bo znal pregledati, ce je s kolesom vse ok in da ne kupis macka v zaklju.

Marko
Odgovori